Home / Kultura / Turcja: Młodzi ratują rzemiosło
harita

Turcja: Młodzi ratują rzemiosło

Nie tylko w Polsce ożywa moda na rękodzieło. W świecie, który zaczyna pochłaniać kapitalizm, małe, autentyczne warsztaty są na wagę złota, niczym  zagrożone wyginięciem gatunki roślin.

Trójka tureckich studentów – Barış Gümüştaş, Bilal Yılmaz i Seda Erdural – zadała sobie pytanie: Czy dokumentując można sprawić, żeby umierające tradycyjne rzemiosło stało się widoczne oraz by utrzymać i zintegrować je ze współczesnym systemem projektowania?

W ten sposób powstała strona „Crafted in Istanbul”, czyli stambulska mapa rękodzieła mająca za zadanie „wskrzesić” tureckich rzemieślników. Zakłady rzemieślnicze będą widoczne na interaktywnej platformie internetowej, gdzie będzie można znaleźć podstawowe informacje takie jak dane kontaktowe, dziedzina oraz zdjęcia warsztatów i historie wyrobów.

Obecny system nie daje rzemieślnikom miejsca w systemie produkcji i deprecjonuje ich wartość kulturową. System map ma sprawić, że staną się oni widoczni. Strona sprawi również, że projektanci będą mogli nawiązać współpracę z rzemieślnikami oraz poszukiwać nowych sposobów na włączenie ich do współczesnego designu.

Źródło: craftedinistanbul.com

 

About Hanna Toboła

KOMENTARZE