Home / Bałkany / Turcja: Mniejszości seksualne bardziej widoczne
Gezi7

Turcja: Mniejszości seksualne bardziej widoczne

Środowiska homoseksualne coraz silniej zaznaczają swoją obecność w Turcji. Liczą na to, że uda im się zwrócić uwagę dużej części społeczeństwa na problemy, z którymi zmagają się w państwie, gdzie dominującą religią jest islam. Świadczą o tym dwa istotne wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dniach.

Tęczowa flaga towarzyszyła działaczom ruchu LGBT 3 sierpnia, podczas wiecu w Stambule, którego uczestnikiem był premier Recep Tayyip Erdoğan. Grupa aktywistów, działających pod nazwą „Członkowie AKP LGBT”, podzieliła się zdjęciami z wydarzenia na Facebooku i Twitterze. Członkowie grupy, pytani jeszcze przed wiecem, dlaczego zdecydowali się wziąć ze sobą flagę odpowiedzieli, że chcą zmienić uprzedzenia konserwatystów, którzy negatywnie odnoszą się do ruchu LGBT.

Przełomem jest rozpoczęcie wydawania pierwszego w Turcji magazynu dla gejów „GayMag”. Dziennik Hurriyet Daily News ogłosił to wydarzenie mianem małej rewolucji dla środowiska LGBT.

To całkowicie normalne, że są przeciwnicy tego pomysłu, jednak jest wiele osób, którym się to podoba. Nie wynaleźliśmy koła, publikacja GayMag to wielki krok, żeby przełamać pewne tabu. – powiedział Emir Akgün, redaktor naczelny magazynu.

GayMag ma przede wszystkim dodać odwagi osobom, które boją się ujawnić swojej orientacji. Sam projekt jest nastawiony na zdobycie jak największego rozgłosu. Stąd decyzja o darmowym rozprowadzaniu egzemplarzy magazynu. Przyjęliśmy tę strategię, by sprawdzić, jak szybko rozchodzą się egzemplarze – podkreślił Akgün.

Źródła: hurriyetdailynews(1), (2)

About Joanna Gajda

KOMENTARZE