Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Możliwe dalsze odkrycia gazu ziemnego

Turcja: Możliwe dalsze odkrycia gazu ziemnego

gazi

Prezes Zrzeszenia Geologów Naftowych Turcji (TPGD), İsmail Bahtiyar, przewiduje dalsze odkrycia pokładów gazu ziemnego w kilku miejscach kraju. Jednocześnie przypomina, że gaz ziemny jest tak samo tani, jak zyskujący w ostatnim czasie szerokie zainteresowanie gaz łupkowy, określany mianem niekonwencjonalnego źródła energii.

Roczne zużycie gazu ziemnego w Turcji sięga około 45 miliardów metrów sześciennych. Prezes Bahtiyar zauważył, że Turcja w kwestii wydobycia własnego gazu ma duże, lecz wciąż nie w pełni wykorzystane możliwości. Największe pokłady gazu znajdują się w południowo-wschodniej Anatolii oraz w Tracji, w pobliżu morza Marmara. Przewidywania geologów określają zasoby tych pokładow nawet na 1,8 tryliona metrów sześciennych gazu, tym samym jest to zapas na około 40 lat zużycia przy dzisiejszym poziomie zapotrzebowania kraju.

Jednak prawdopodobnie istnieją także inne pokłady gazu ziemnego, dotąd nieodkryte i nieeksploatowane. Lokuje się je w centralnej Anatolii w okolicach Ankary, a także w górach Taurus i nad Morzem Czarnym. Konieczne są jednak dalsze badania na tych obszarach.

Żródła: cnnturk.com, ekonomi.milliyet.com.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE