Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Możliwe podwyżki cen gazu

Turcja: Możliwe podwyżki cen gazu

Minister Energetyki i Zasobów Naturalnych, Taner Yıldız, zasugerował konieczność podniesienia w najbliższym czasie cen gazu, analogicznie do wzrastających cen paliwa.

Yıldız, po spotkaniu zorganizowanym w Şanlıurfa przez Spółkę Dystrybucji Energii Elektrycznej Dicle (DEDAŞ), uczestniczył w regionalnym spotkaniu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AK), a następnie odpowiadał na pytania dziennikarzy w czasie konferencji prasowej. Na pytanie o podwyżki cen gazu, początkowo udzielił wymijającej odpowiedzi, iż mimo niesprzyjających warunków pogodowych, obfitych opadów deszczu, przepełnionych zbiorników retencyjnych i mroźnej zimy, Turcji nie grozi żaden problem energetyczny w najbliższym czasie.

Następnie zaznaczył, że dotąd skupiono się na innych problemach, ale wzrastające ceny ropy naftowej, dają się coraz bardziej odczuć w Turcji. Podwyżki te wynikają z niestabilności politycznej regionu, a zwłaszcza wydarzeń tzw. wiosny arabskiej. Przekłada się to negatywnie na bezpieczeństwo sektora energetycznego, co dla Turcji, importującej z państw regionu aż 92 % całego zapotrzebowania na ropę oraz 97,5 % całego zapotrzebowania na gaz ziemny, oznacza nieuniknione podwyżki. Dodatkowym negatywnym czynnikiem są częste zmiany cen dewizowych w międzynarodowej sprzedaży energii.

 

 

Źródło: cnnturk.com, ntvmsnbc.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE