Home / Bałkany / Grecja / Turcja: Na kawę do Grecji bez wizy
Kawa

Turcja: Na kawę do Grecji bez wizy

Turcja i Grecja rozpoczęły prace nad liberalizacją procedur wizowych, dzięki czemu ich obywatele uzyskają możliwość swobodnego podróżowania między dwoma państwami. Program o nazwie „Coffee visa” obejmie jednodniowe podróże, a osoby przekraczające granicę nie będą musiały przechodzić przez procedury wizowe.

Jak wynika z danych zebranych przez Stowarzyszenie Tureckich Biur Turystycznych, ponad pół mln Greków odwiedziło Turcję w czasie pierwszych 9 miesięcy 2013 roku, podczas gdy 133 tys. Turków odwiedziło Grecję w okresie od stycznia do kwietnia tego roku. Dzięki wprowadzeniu nowych procedur wizowych oba państwa mają nadzieję na pobudzenie ruchu turystycznego. Szczególnie zależy na tym Grecji, która chce tym samym wzmocnić gospodarkę i poprawić wciąż trudną sytuację ekonomiczną kraju.

Gorącym zwolennikiem tej inicjatywy jest gubernator Regioniu Wysp Egejskich Południowych Yiannis Mahairidis, który  podkreślił, że ze względu na niewielką odległość między Turcją a greckimi wyspami będzie niezwykle łatwo przedostać się np. na Rodos lub do Marmaris, by wypić filiżankę kawy, stąd nazwa programu.

W 2012 roku greckie władze zainicjowały pilotażowy pogram liberalizujacy procedury wizowe dla tureckich turystów odwiedzających wyspy Lesbos, Chios, Samos, Rodos oraz Kos, położone na Morzu Egejskim. Umożliwiono zdobycie wizy w portach tych wysp na okres nie dłuższy niż 15 dni. Powodzenie programu skłoniło oba kraje do wprowadzenia dalszych ułatwień w podróżowaniu dla ich obywateli.

Program „Coffe visa” będzie jednym z priorytetów podczas sprawowanej przez Grecję przyszłorocznej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i zostanie wprowadzony najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku.

Joanna Gajda

Źródła: setimes.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE