Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja najlepszą drogą eksportu cypryjskiego gazu do Europy
Mevlut Cavusoglu - hurriyetdailynews.com

Turcja najlepszą drogą eksportu cypryjskiego gazu do Europy

Turcja jest najlepszym kierunkiem do przesyłania gazu ziemnego drogą morską z Cypru do Europy, powiedział 1 lipca br. minister UE Mevlüt Çavuşoğlu.

Jego komentarz zrodził się pośród rosnących oczekiwań, że rezerwy z pola gazowego Aphrodite na południowym wybrzeżu Cypru mogą okazać się pomocne, zarówno finansowo jak i politycznie, w trakcie rozmów pokojowych między dwoma stronami, które zostały wznowione w lutym, po całorocznej przerwie.

- Turcja chce trwałego rozwiązania pokoju na Cyprze – powiedział Çavuşoğlu podczas spotkania z Fikri Toros, prezesem Izby Handlowej Tureckiej Republiki Cypru Północnego w Ankarze. Dodał, że wartość rezerw na całym Cyprze ma być jeszcze dokładnie obliczona.

Mevlüt Çavuşoğlu podkreślił, że Turcja oraz Turecka Republika Cypru Północnego mają bliskie stosunki handlowe, zwłaszcza w zakresie swobodnego przepływu towarów i dzięki zniesieniu barier handlowych wobec eksportu z tureckiej części Cypru.

Pola licencjonowane przez Greków Cypryjskich na poszukiwania gazu ziemnego pokrywają się z licencjonowanymi przez Cypr turecki. Rozmowy pokojowe, które utknęły w martwym punkcie w styczniu 2012 r. zostały wznowione w lutym, a najważniejszym tematem negocjacji stała się dystrybucja gazu znalezionego w Aphrodite.

Źródło: timeturk.com, haber3.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE