Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Napięcie na linii Turcja – Francja

Turcja: Napięcie na linii Turcja – Francja

W 2001 roku we Francji przyjęto ustawę uznającą rzeź Ormian w 1915 roku na terenie ówczesnego Imperium Osmańskiego za ludobójstwo. Dnia 23 stycznia tego roku francuskie Zgromadzenie Narodowe posunęło sie jeszcze dalej, mianowicie przegłosowało projekt ustawy traktujący publiczne zaprzeczanie ludobójstwa Ormian jako podstawę do odpowiedzialności karnej. Konkretnie ustawa przewiduje 45 tys.  EUR grzywny oraz rok więzienia dla osoby, która dopuści się tego czynu (do tej pory we Francji i innych krajach europejskich miała miejsce jedynie penalizacja zaprzeczania Holocaustu).
Turecka reakcja na postanowienie niższej izby francuskiego parlamentu była bardzo wyraźna – Ankara wstrzymała militarną i polityczną współpracę, zagroziła również zerwaniem konktaktów ekonomicznych i kulturowych z Francją. Ambasador Turcji został tymczasowo odwołany z Paryża. Premier Republiki Tureckiej Recep Erdoğan, komentując całą sytuację, stwierdził, że przegłosowanie ustawy to część kampanii przedwyborczej prezydenta Sarkozy’ego. W kolejnej wypowiedzi dodał również, że Francja winna jest ludobójstwa dokonanego w czasie wojny algierskiej.
We wtorek francuscy senatorowie opowiadający się przeciw legislacji poinformowali, że uzyskali liczbę podpisów niezbędną do zweryfikowania prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Większość podpisów należy do kolegów partyjnych Nicolas’a Sarkozy’ego. Decyzja Trybunału powinna zostać wydana w ciągu miesiąca. W środę premier Erdoğan wyraził nadzieję, że Trybunał orzeknie po myśli Turcji. Ponadto stwierdził, że ustawa jest sprzeczna z wolnością wypowiedzi i w związku z tym nie jest już to tylko sprawa francusko-turecka, ale jest to kwestia Unii Europejskiej.    Podobną opinię wyraził prezydent Turcji Abdullah Gül, przebywający w tym czasie z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich:
– Najistotniejszą siłą państwa jest wolność, a jej najważniejszą podstawą jest wolność wypowiedzi. Mam nadzieję, że podjęte (przez senatorów) działania przyniosą oczekiwany skutek – powiedział.

Tekst: hurriyet.com.tr, habermonitor.com/tr, tłum. i red. Karolina Pędich

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE