Home / Społeczeństwo / Turcja: Narodowy Order Zasługi oraz Nagroda Sonning już w rękach Orhana Pamuka

Turcja: Narodowy Order Zasługi oraz Nagroda Sonning już w rękach Orhana Pamuka

Turecki pisarz i Laureat Literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk został nagrodzony francuskim Narodowym Orderem Zasługi. Nagrodę pisarzowi wręczyła francuska minister kultury i komunikacji Aurelie Filippetti podczas uroczystości, która odbyła się 29 października 2012 roku w Ministerstwie Kultury w Paryżu.

Filippetti określiła Pamuka mianem wybitnego autora, którego książki są tłumaczone na dziesiątki języków oraz czytane przez miliony ludzi w skali globalnej. W swojej mowie porównała Pamuka oraz jego „Stambuł. Wspomnienia i miasto” do francuskiego pisarza Victora Hugo i „Nędzników”.

Wśród uczestników ceremonii wręczania orderu obecny był również przedstawiciel Turcji w UNESCO Gürcan Türkoğlu, urzędnicy paryskiej ambasady wraz z gośćmi z Turcji i Francji.

Również Dania doceniła działalność oraz twórczość Pamuka ogłaszając go laureatem prestiżowej Nagrody Sonning, przyznawanej za wkład w kulturę europejską. Pisarz odebrał nagrodę na uroczystej ceremonii, która odbyła się 26 października na Uniwersytecie Kopenhaskim.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE