Home / Polityka / Turcja: Nastroje po zamachu w Gaziantep

Turcja: Nastroje po zamachu w Gaziantep

Autorka: Julia Krajcarz

Wojewoda Gazinantep, Erdal Ata, gdzie w poniedziałek, 20 sierpnia, miał miejsce zamach bombowy, w którym zginęło 9 osób, wypowiedział się na temat minionych wydarzeń w czasie spotkania rady miasta. Zamach miał miejsce w pobliżu posterunku policji w dzielnicy Karşıyaka, w drugi dzień świąt Ramadanu. Wśród 9 ofiar śmiertelnych było czworo dzieci, w wieku 1, 4, 11 i 12 lat. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, wiele jest w stanie krytycznym.

Ata w słowach pełnych oburzenia potępił poniedziałkowe wydarzenia. Powiedział, że nie można nazwać człowiekiem kogoś, kto zabija i rani dzieci. Zapewnił, że to wydarzenie nie doprowadzi do podziałów etnicznych w mieście i rejonie i nie rozbije poczucia jedności narodowej. Poinformował, że do tej pory w związku z zamachem aresztowano 13 osób, a czynności wyjaśniające będą prowadzone aż do ujawnienia wszystkich motywów zbrodni i ukarania winnych. Mieszkańców miasta wezwał do podtrzymywania poczucia jedności w obliczu tragedii.

Minister ds. rodziny i polityki społecznej, Fatma Şahin, poprzez swój profil na portalu Twitter, potępiła członków Partii Pokoju i Demokracji (BDP). BDP jest partią kurdyjską, utrzymującą powiązania z PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), o ideologii lewicowej i niepodległościowej. To właśnie PKK jest winne poniedziałkowej tragedii w Gaziantep. Napisała, że posłowie BDP nie zasiądą w parlamencie, jeśli będą miały miejsce akty terroryzmu, wiązane z działaniami Kurdów. Na ten wpis poseł BDP z rejonu Bingöl, İdris Baluken, odpowiedział minister, aby nie traktowała parlamentu jak “folwarku swojego ojca”, chcąc decydować, kto w nim zasiądzie, a kto nie. Ministrów rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), określił jako “rasistów” oraz dodał, że żaden szantaż nie przestraszy jego partii. Obecność BDP w tureckim parlamencie nazwał ostatnim jeszcze istniejącym “mostem braterstwa” umożliwiającym porozumienie i pogodzenia różnych grup obywatelskich. Wezwał, aby nie doprowadzić do “wysadzenia tego mostu”.

Na temat zamachu, a także atmosfery panującej wokół niego, krytycznie wypowiedział się także lider opozycji, szef Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, określając ją jako demonstrującą wielką słabość rządu, który faktycznie nie sprawuje żadnej kontroli nad sytuacją w kraju. Stwierdził, że dopuszczenie do zamachu obnażyło niezaradność tureckich służb bezpieczeństwa. Zauważył jednocześnie, że członkowie rządzącej partii AKP przedstawiają sprzeczne informacje, co potęguje wrażenie chaosu, jaki zapanował wśród rządzących. Jako przykład podał wypowiedzi wicepremiera i jednego z posłów AKP, dotyczące działania służb bezpieczeństwa. Wicepremier Bülent Arınç powiedział, iż służby spisały się znakomicie, ponieważ udaremniły szereg innych zamachów, natomiast poseł z okręgu Gaziantep, Şamil Tayyar, wypowiedział się na ten sam temat całkiem inaczej mówiąc, że do zamachu doszło wskutek błędnego działania służb.

Kılıçdaroğlu dodał, iż rząd sprawia obecnie wrażenie zastraszonego rozmiarami ostatnich wydarzeń. Określił, iż czeka, podobnie jak spora część społeczeństwa, na odważny i rozsądny gest rządu.

Źródła: ntvmsnbc.com 1, ntvmsnbc.com 2, ntvmsnbc.com 3, cnnturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE