Home / Gospodarka / Turcja: Nestlé oraz Unilever inwestują w swoje fabryki oraz rozszerzają produkcję
unilever - convergencealimentaire.info.jpg

Turcja: Nestlé oraz Unilever inwestują w swoje fabryki oraz rozszerzają produkcję

Nestlé powiększyła swoją fabrykę w Karacabey w tureckiej prowincji Bursa, w celu rozpoczęcia produkcji bulionu Maggi, który będzie eksportowany głównie do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, ze szczególnym naciskiem na Arabię Saudyjską.

Spółka zainwestowała 22 mln TL (ok. 11 mln USD) w powiększenie wieloprofilowego zakładu w Karacabey i budowę 2 dodatkowych urządzeń produkcyjnych, tworząc 100 nowych miejsc pracy w uzupełnieniu do istniejącej 3800-osobowej załogi.

- Turcja jest jednym z najszybciej rozwijających i najbardziej dynamicznych rynków Azji, Oceanii i Afryki – powiedział prezes wykonawczy Nestlé Nandu Nandkishore, dodając że fabryka w Karacabey stała się w międzyczasie regionalną bazą produkcyjną.

Roczne zużycie bulionu na mieszkańca w Turcji wynosi zaledwie 30g w Turcji, natomiast na rynkach docelowych sięga 225g na mieszkańca, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej, Jordanii czy Katarze.

Produkty z fabryki Nestlé w Karacabey są eksportowane do ponad 30 krajów na całym świecie. Nowoczesne linie produkcyjne w oparciu o najnowsze technologie będą produkowały 1200 opakowań bulionu Maggi na minutę, generując łącznie 7300 ton bulionu rocznie począwszy od 2014 r. Nestlé otworzyła fabrykę płatków śniadaniowych w Turcji wspólnie z General Mills w 2012 r.

Podobne działania podjął zarząd tureckiego oddziału brytyjsko-duńskiej firmy Unilever. Spółka ogłosiła, że zainwestuje 150 mln EUR w fabrykę zlokalizowaną w prowincji Konya w Środkowej Anatolii, gdzie w sierpniu ubiegłego roku firma otworzyła fabrykę lodów, o czym pisaliśmy już na łamach portalu balkanistyka.org (Nowa fabryka lodów Algida w Konyi)

Nowy zakład, wytwarzający produkty higieny osobistej, kosmetyki oraz środki czystości marki Unilever, pozwoli firmie na większy udział w rynku wartym 2,5 mld USD ze stopą wzrostu ok. 9 proc. rocznie. Turecki rynek produktów do higieny osobistej i środków czystości do domu posiada ogromny potencjał dla firmy Unilever. Nowe inwestycje produkcyjne w Konyi pomogą lepiej wykorzystać ten potencjał, powiedział o projekcie inwestycyjnym prezes tureckiego oddziału Unilever Mehmet Altınok. Fabryka w Konyi dołączy do 8 innych istniejących już w Turcji.

Unilever eksportuje towary wyprodukowane w Turcji do ponad 30 krajów, podczas gdy mieszczący się w Stambule zarząd firmy kieruje międzynarodowymi operacjami firmy w 35 krajach na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i Afryce Północnej.

Źródło: cihan.com.tr, sabah.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE