Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Niemiecki wywiad szpiegował cały kraj
wywiad niemiecki sledzi Turcje

Turcja: Niemiecki wywiad szpiegował cały kraj

Turcja była jedynym członkiem NATO, który niemiecka agencja wywiadu zagranicznego (BND) szpiegowała, a zakres programu objął cały kraj, podało źródło niemieckiej społeczności wywiadowczej.

Powołując się na zaktualizowaną wersję dokumentu wywiadu niemieckiego rządu, źródło powiedziało, że Turcja została wymieniona jako jeden z głównych celów obserwacji, należącym do kategorii o nazwie „zaktualizowany profil”. Dokument wymienia także, dlaczego Turcja jest jedynym krajem będącym w NATO, który znalazł się na liście. Stwierdza się w nim, że cała Turcja, a nie tylko poszczególny region kraju, powinna być monitorowana, ze względu na jej „ogromne znaczenie”, w szczególności w dziedzinie polityki zagranicznej, ekonomii, ropociągów i operacji antyterrorystycznych, wyjaśniło źródło.

Niemiecki prokurator federalny w lipcu aresztował 31-letniego pracownika BND, pod zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadu amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu niemieckie media podały, że dokumenty zostały odkryte pokazując, jak niemiecki rząd nakazał BND szpiegować partnera NATO, bez wskazywania nazwy kraju. Der Spiegel następnie poinformował 16 sierpnia, że Turcja była i nadal jest celem.

Turecki minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoğlu, 18 sierpnia zadzwonił do swojego niemieckiego odpowiednika, Frank-Walter Steinmeiera, aby osobiście wyrazić gniew swojego rządu. Ministrowie zgodzili się, że szefowie obu służb wywiadowczych krajów, Turecka Narodowa Organizacja Wywiadu (MIT) i BND, powinny spotkać się, i że strona niemiecka powinna przedstawić wyjaśnienia swoich działań.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE