Home / Gospodarka / Turcja: Niepokojący wzrost cen herbaty i cukru
Turecka herbata - gazete5.com

Turcja: Niepokojący wzrost cen herbaty i cukru

Po ostatnich podwyżkach cen niektórych podstawowych produktów spożywczych, m.in. mięsa, mleka, jogurtu, warzyw i owoców przyszedł czas na wzrost cen cukru i herbaty. Ta podwyżka szczególnie odbije się na znacznej stracie zarówno konsumentów jak i przemysłowców, którzy wytwarzają swoje produkty przy użyciu cukru.

Podczas muzułmańskiego miesiąca Ramadan w ubiegłym roku 50 kg cukru kosztowało 128 TL, w tym roku cena wzrosła do 167 TL. Natomiast kilogram herbaty w okresie ostatnich 12 miesięcy podrożał o 3TL z 12TL do 15TL.

Według ostatniego raportu przygotowanego przez Unię Tureckich Inżynierów Rolnictwa cena kilograma cukru wzrosła o 19,4 proc. w czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w porównaniu z ceną z czerwca 2013 r. w przypadku niektórych typów i marek nawet o 100 proc. Kilogram cukru pudru rok temu kosztował 2,30TL, a 5-kilogramowe opakowanie 10,90TL. W tym roku to 5-kilogramowe opakowanie kosztuje 20TL, a 1 kg waha się między 3,50-4TL, w zależności od opakowania.

Przedsiębiorcy wyrazili swoje niezadowolenie z tak drastycznego wzrostu cen podstawowych produktów. Podkreślili, że podwyżki doprowadzą do nieuniknionego wzrostu kosztów produkcji, a tym samym wzrostu cen końcowych produktów. W ciągu ostatnich podwyżek wzrosły także ceny kakao i orzechów, co może wkrótce doprowadzić do tego, że turecka czekolada stanie się produktem luksusowym.

Źródło: ekonomi.bugun.com.tr, ekonomi.haber7.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE