Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Niewielki wzrost bezrobocia w sierpniu

Turcja: Niewielki wzrost bezrobocia w sierpniu

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał dane na temat bezrobocia w sierpniu. W porównaniu z tym samym miesiącem 2011 roku, tegoroczny sierpień przyniósł spadek bezrobocia o 0,4 % i wyniósł 8,8 % niepracujących. Jednak w stosunku do lipca 2012 roku liczba niepracujących zwiększyła się, bowiem w lipcu było 8,4 % bezrobotnych. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku liczba niepracujących zmniejszyła się około 76 tysięcy osób i wyniosła 2 miliony 445 tysięcy osób.

Bezrobocie na obszarach miejskich zmniejszyło się w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 0,7 %, natomiast na obszarach wiejskich zwiększyło się o 0,1 %. Ogółem w tym samym czasie zaobserwowano spadek odsetka siły roboczej o 0,3 %, co w stosunku do liczby ludności wyniosło 50,7 %.

Minister ekonomii, Mehmet Şimşek, podkreślił, że mimo zauważalnego spowolnienia gospodarki, i mimo zwiększenia liczby bezrobotnych w sierpniu względem lipca, jednak w stosunku analogicznego okresu poprzedniego roku liczba niepracujących jest mniejsza. W obecnym roku powstało 483 tysiące nowych miejsc pracy, a licząc od 2007 roku – już 4,6 miliona miejsc pracy.

Źródła: ntvmsnbc.com, finans.mynet.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE