Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Niewykluczone kolejne podwyżki cen energii

Turcja: Niewykluczone kolejne podwyżki cen energii

Turecki minister finansów, Mehmet Şimşek, zapowiedział, że możliwe są kolejne podwyżki cen energii w trzecim kwartale bieżącego roku. Obecnie ceny nieznacznie spadły, w związku z sezonowym mniejszym zużyciem energii. Jeśli jednak gospodarka światowa nadal będzie utrzymywała obecne tempo rozwoju, a sytuacja polityczna na Bliskim i Środkowym Wschodzie nadal będzie napięta, to początek drugiej połowy roku przyniesie prawdopodobnie podwyżki.

Ceny energii na światowych rynkach dyktują ceny krajowe. W związku obniżkami na rynkach światowych w Turcji cena litra benzyny spadła o średnio o 3,76 %, a oleju napędowego o 4,08 %, czyli o odpowiednio 13 i 14 kuruszy. Ceny paliwa na stacjach spadły z 4,48 do 4,35 lir tureckich za litr benzyny oraz z 3,92 do 3,78 lir tureckich za litr oleju napędowego.

Obecnie prognozowana na czerwiec cena amerykańskiej nieprzetworzonej ropy naftowej wynosi 96, 94 dolara za baryłkę, a dla ropy typu Brent – 111,37 dolara za baryłkę.

Minister Energetyki i Zasobów Naturalnych, Taner Yıldız dodał, iż dla obniżki cen energii w Turcji najważniejsze jest osiągnięcie stabilizacji politycznej i pokoju w państwach bliskowschodnich. Niepewna sytuacja i zagrożenie wojną u tureckich sąsiadów powoduje spekulacje na światowych rynkach i manipulacje cenami ropy.

Źródła: ntvmsnbc.com, cnnturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE