Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Nowa elektrownia w Afşin-Elbistan

Turcja: Nowa elektrownia w Afşin-Elbistan

Tureckie ministerstwo energetyki i zasobów naturalnych podpisało z przedstawicielami Zjednoczonych Emiratów Arabskich porozumienie o budowie elektrowni w Afşin-Elbistan na południu Turcji, której produkcja wynosiłaby 8 tysięcy megawatów. Wartość inwestycji to 12 miliardów dolarów. Elektrownia ma wykorzystywać znajdujące się w pobliżu miasta Afşin pokłady węgla brunatnego.

Międzynarodowe porozumienie zostało podpisane w Ankarze przez tureckiego ministra energetyki i zasobów naturalnyh, Tanera Yıldıza i jego emirackiego odpowiednika, Mohameda Bin Dhaen al-Hamli. Dodatkowo swój podpis złożył dyrektor generalny EÜAŞ (Państwowe Przedsiębiostwo Elektryczne) Halil Alış oraz wiceprezes TAQA, podobnego, państwowego przedsiębiorstwa z Emiratów, Abdullah Saif al-Nuaimi.

Inwestycja przewiduje coroczne wydobycie 85 milionów ton węgla, który zostanie przetworzony na 45 miliardów kilowatogodzin. W trakcie prac wykonawczych zatrudnionych zostanie 8500 osób, natomiast docelowo z inwestycją związanych będzie 15 tysięcy nowych miejsc pracy. Nowe centrale energetyczne powstaną w sektorach B, C, D, E i G w strefie wydobycia węgla i już istniejących urządzeń energetycznych Afşin-Elbistan. W chwili obecnej w strefie wytwarzana jest energia o wartości 2,8 tysiąca megawatów.

Minister Yıldız zaznaczył, że w następnym etapie po podpisaniu porozumienia zostaną przygotowane dane techniczne inwestycji. Zostaną wykorzystane najnowsze technologie, nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Dodał, iż w 2012 roku wydobycie i zużycie węgla w Turcji zwiększyło się o 5,1%. Natomiast zużycie energii elektrycznej wzrosło o 8%. Toteż większe wydobycie węgla może dopomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania gospodarki Turcji na energię elektryczną.

Źródła: ntvmsnbc.com, turkishweekly.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE