Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Nowa fabryka lodów Algida w Konyi

Turcja: Nowa fabryka lodów Algida w Konyi

 

Algida chce zainwestować 100 mln USD w budowę nowego zakładu produkującego lody w samym sercu Anatolii, w prowincji Konya.

Fabryka zajmie powierzchnię 300 tys. m kw. i docelowo ma zatrudniać 295 osób. Będzie ona zaprojektowana w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z normami certyfikatu LEED. Od 1990 r. konsumpcja lodów per capita wzrosła 13-krotnie, powiedział wiceprezes ds. zarządzania żywnością w Unilever w Turcji Mustafa Seçkin.

Algida planuje rozwijać swoją działalność zarówno w Turcji jak i za granicą poprzez zwiększanie eksportu do Europy, Afryki i na Bliski Wschód. Obecnie towary wysłane są do 16 krajów. Natomiast eksport mleka i produktów mlecznych z Turcji do Europy jest zabroniony. Firma pracowała nad tym przez 4 lata i ma nadzieję, że w przeciągu roku nastąpi postęp w tej kwestii, oznajmił Mustafa Seçkin.

Produkcja lodów w Konyi może się rozpocząć już w maju 2013 r. Będzie to druga fabryka Algidy w Turcji (pierwsza znajduje się w Çorlu) oraz 35 na świecie.

– Fabryka w Konyi będzie wzorem dla wszystkich innych inwestycji firmy Unilever. Eksport wzrośnie – dodał Seçkin.

Źródło: hurriyet.com.tr, stargazete.com, dha.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE