Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Nowa wystawa w Milanie prezentuje to, co najlepsze w tureckiej kulturze
EXPO 2015.worldbulletin

Turcja: Nowa wystawa w Milanie prezentuje to, co najlepsze w tureckiej kulturze

Turcja otworzyła ostatnią imprezę EXPO 2015 we Włoszech, prezentując turecką kuchnię, architekturę i sztukę.

Klasyczny turecki dom, sztuka ze szkła oraz znana kuchnia to jedne z atrakcji czekających na zwiedzających nowego EXPO 2015 w Milanie, które otwarto 1 maja. Turcja zajmuje piąte miejsce w największych prezentacjach ze 140 krajów.

Tegoroczna impreza, zatytułowana „Feeding the Planet, Energy for Life”, koncentruje się na kwestiach ochrony środowiska. Turcja promuje się pod hasłem „Digging into history for future food”, używając owocu grejpfruta – symbolu żyzności – jako loga.

Otwarciu ceremonii towarzyszyli ważne osobistości ze świata biznesu i finansów, takie jak minister finansów, Adnan Yıldırım, przewodniczący tureckiej wystawy, Tarik Sonmez oraz wyższy konsul generalny, Aylin Sekizköy

Turcja, jako jeden ze 147 krajów uczestniczących w EXPO 2015, „ma wiele do zaoferowania i podzielenia się ze światem w kontekście jedzenia, żywności i energii”, stwierdził Yıldırım w swoim przemówieniu.

Turecki pawilon zaprosił gości do obejrzenia tradycyjnego tureckiego domu i fontanny „şadırvan” – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli turecko-islamskiej architektury.

Turecka sztuka na szkle, „çeşm-i bülbül” – „oko słowika” – oraz relikwie z okresu imperium Seldżuków również będą wystawione.

W przyszłym roku Turcja będzie gospodarzem EXPO 2016 , w południowej części Antalii. Oczekuje się, że zostaną wystawione ekspozycje z ponad 100 krajów, przybędzie 30 międzynarodowych organizacji oraz miliony zwiedzających.

Źródło: worldbulletin.net

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE