Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Nowe cele dla tureckiej diaspory

Turcja: Nowe cele dla tureckiej diaspory

Przedstawiciele prawie 6,5 mln tureckich obywateli mieszkających w różnych częściach świata spotkali się po raz pierwszy pod auspicjami tureckiego rządu w Ankarze w czwartek. Celem spotkania było określenie problemów Turków żyjących za granicą (m.in. kwestii ubezpieczeń społecznych, zagadnień dotyczących rodziny i młodzieży) i znalezienie najkorzystniejszych rozwiązań.

W spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem wicepremiera Turcji Bekira Bozdağ’a wzięli udział reprezentanci ok. 500 federacji, trustów i związków. Dyskutowali oni nie tylko o swoich problemach, ale również o wspólnej strategii na temat podstawowych zagadnień dotyczących Turcji. Nie pominięto zarzutów ludobójstwa Ormian poruszanych we Francji, rosnącego rasizmu w Europie, członkostwa Turcji w UE, usunięcia wymogów wizowych dla podróżujących do krajów UE i islamofobii.

Wśród decyzji podjętych przez Światową Turecką Radę Biznesu (DTİK) jest przeprowadzenie projektów mających na celu poprawę oceny opinii publicznej na temat tureckich restauracji na świecie oraz założenie platformy franczyzowej dla wsparcia tureckich przedsiębiorców w kraju i za granicą. Turecka marka ma być rozpoznawana na świecie i ceniona. Ponadto, co roku zamierza się przeszkolić w ramach nauki w szkole bądź stażu w Turcji 50-100 młodych ludzi z zagranicy. Dużą uwagę należy również przyłożyć do wzmocnienia roli tureckich kobiet za granicą.

Nowe cele, ustalone przez DTİK, mają za zadanie uczynić turecką diasporę bardziej aktywną na scenie politycznej i gospodarczej w krajach ich zamieszkania. Spotkania przedstawicieli tureckiej diaspory mają się odbywać regularnie, a w prace będą zaangażowani różni ministrowie i przedstawiciele tureckiego rządu.

Źródło: sabah.com.tr, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE