Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Nowe perspektywy stambulskiego operatora promowego İDO

Turcja: Nowe perspektywy stambulskiego operatora promowego İDO

Już w marcu br. ruszy nowe połączenie promowe między Stambułem i Izmirem. İDOBÜS odchodząc z przystani Kabataş po europejskiej stronie Stambułu dowiezie pasażerów do Izmiru w około 6 godzin, zapowiedział dyrektor generalny Stambulskich Linii Promowych (İDO) Önder Sezgi.

– İDOBÜS udogodni przemieszczanie się szczególnie mieszkańcom europejskiej części Stambułu. Omijając korki drogowe, na jednym bilecie promowym będą mogli dotrzeć do Bursy i dalej do Izmiru. Koszt jednostronnego biletu na tym kierunku wyniesie jedyne 0.5 USD, co pozwoli stworzyć nową konkurencję wśród stambulskich przewoźników promowych na tej linii. Sukces tanich linii na międzynarodowym rynku lotniczym potwierdza, że głównym kryterium wyboru połączeń jest zawsze cena. W dłuższej perspektywie dzięki tanim połączeniom promowym jakie zapewni İDOBÜS, firma przewozowa İDO złapie wiatr w żagle, pokaże dotychczas ukrywany potencjał w odniesieniu do sposobności rozszerzania zakresu usług transportowych i ekspansji na nowe kierunki – powiedział Önder Sezgi.

İDO osiąga roczne przychody rzędu 250 mln USD i dochód na poziomie 40 mln USD. Linie przewiozły dotąd około 100 mln pasażerów i 7 mln pojazdów.

W 2011 r. spółka JV Tepe-Akfen-Souter-Sera zwyciężyła przetarg na prywatyzację İDO z ofertą wysokości 861 mln USD, a prestiżowy miesięcznik Euro-money przyznał dla projektu İDO nagrodę za doskonale przeprowadzony proces prywatyzacji.

 

Tekst i zdjęcie: ekonomi.haberturk.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE