Home / Społeczeństwo / Nowy projekt naukowy na linii Turcja-Watykan

Nowy projekt naukowy na linii Turcja-Watykan

Turecki Instytut Yunus’a Emre we współpracy z Watykanem zainicjował projekt mający na celu sklasyfikowanie prac w języku tureckim oraz dotyczących Turcji znajdujących się w Bibliotece Watykańskiej.

Projekt obejmować będzie również klasyfikację manuskryptów i prac dotyczących tureckiej kultury, języka, literatury i historii napisanych w innym językach. Na jej podstawie stworzony zostanie zaktualizowany katalog.

Jedną z najcenniejszych wśród zbiorów watykańskich jest mapa Nilu sporządzona przez tureckiego podróżnika Evliję Czelebiego w latach 1672-73.

Jest bardzo prawdopodobne, że w czasie trwania prac związanych z projektem zostaną odnalezione do tej pory nieznane dzieła. Prace w bibliotece być może pozwolą też na pełniejsze zrozumienie relacji Imperium Osmańskiego z Watykanem.

Zgodnie z oficjalną informacją zamieszczoną na stronie internetowej Instytutu Yunus’a Emre specjalny protokół współpracy został podpisany przez watykańskiego ambasadora Turcji, Kenan’a Gürsoy’a. Prace rozpoczęły się 18 czerwca.

 

Źródło: hurriyet.com.tr

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE