Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Nowy projekt – Synopa wyspą?

Turcja: Nowy projekt – Synopa wyspą?

 

 

 

 

 

 

 

 

Według ostatnich planów Ahmeta Cengiza gubernatora Synopy, miasta położonego na północy kraju nad Morzem Czarnym, miałoby ono zostać przekształcone z półwyspu w wyspę. Inspiracją dla projektu jest podobny plan zagospodarowania w Stambule, który zakłada  budowę kanału.

Synopa założona została na półwyspie otoczonym z trzech stron morzem, jednak według niektórych źródeł historycznych była kiedyś wyspą.

Realizacja takiego projektu nie jest niemożliwa do przeprowadzenia, bowiem szerokość pasa łączącego miasto z lądem wynosi zaledwie 300 m. Jak zapowiada jednak Cengiz, przed podjęciem ostatecznej decyzji przeprowadzone zostaną niezbędne ekspertyzy. Wstępny projekt przewiduje budowę tunelu w najwęższym miejscu w celu skomunikowania wyspy z lądem.

Są dwa powody, dla których projekt ten jest poważnie brany pod uwagę. Po pierwsze, według wielu opinii, Synopa jako wyspa będzie znacznie atrakcyjniejsza dla turystów, po drugie, wyspę będzie można łatwiej opłynąć. W tej chwili łodzie i promy cumują w porcie wychodzącym na południe, podróż stamtąd do portu północnego trwa przynajmniej godzinę. Nowy projekt rozwiązałby ten problem.

Źródło: ekonomi.haberturk.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE