Home / Kultura / Film / Turcja: Nuri Bilge Ceylan zdobył Złotą Palmę w Cannes!
Festiwal w Cannes - hurriyet.com.tr

Turcja: Nuri Bilge Ceylan zdobył Złotą Palmę w Cannes!

Turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan został uhonorowany 24 maja br. Złotą Palmą na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za swój najnowszy film „Zimowy sen”. Nagrodę za swoje zwycięstwo zadedykował tureckiej młodzieży, które zginęła w ciągu ostatniego roku w krwawych protestach w Parku Gezi w Stambule oraz w katastrofie w kopalni węgla w Somie.

„Zimowy sen” – długi, filozoficzny krajowy dramat, o Turcji rozdartej między tradycją a nowoczesnością, stał się jednym z ulubionych filmów na festiwalu w Cannes.

 – W tym roku przypada 100-lecie początku kina tureckiego. To bardzo piękny zbieg okoliczności. Dziękuję bardzo Thierry Fremaux, Gilles Jacob i Jane Campion. Nagrodę dedykuję młodzieży tureckiej i wszystkim młodym osobom, które straciły życie w ciągu ostatniego roku – powiedział Ceylan.

Nuri Bilge Ceylan, który prywatnie jest mężem tureckiej aktorki Ebru Ceylan, został uznany w 2008 r. najlepszym reżyserem za film „Trzy małpy”. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Grand Prix – drugą prestiżową nagrodę w Cannes w roku 2003 oraz 2011.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE