Home / Społeczeństwo / Turcja: Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

Turcja: Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

W dniu 29 kwietnia, w licznych miastach i miasteczkach na obszarze całej Turcji obchodzono Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji odbyły się występy zespołów prezentujących tureckie tańce ludowe z wielu regionów kraju oraz inne formy tańca jak hip-hop, taniec współczesny, czy też taniec z kółkiem hula hop.

W Stambule tancerze wystąpili najpierw na terenie centrum handlowego zlokalizowanego w wieżowcu Sapphire. Uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Tańca będę kontynuowane w nadchodzącym tygodniu przez turecką Operę Narodową i Balet.

W Ankarze z tej okazji pokazano balet „Murad V”, do którego muzykę skomponował słynny turecki muzykolog, dyrygent oraz kompozytor Emre Aracı, natomiast choreografię ułożyli Armağan Davran i Volkan Ersoy.

Uniwersytet Çukurova w Adanie, mieście położonym na południu Turcji, również uczcił ten dzień występami tańca ludowego. Poza tym główną atrakcją Adany stały się pokazy salsy oraz tanga. Tymczasem Opera Narodowa i Balet w Izmirze pokazały balet dla dzieci „Królewna Śnieżka”.

Głównym przesłaniem Narodowego Dnia Tańca jest uczczenie i czerpanie radości z tej formy sztuki jaką jest taniec, pozwalający pokonać wszelkie polityczne, kulturowe i etniczne bariery, łącząc ludzi za pomocą wspólnego język.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE