Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Obecność obserwatorów unijnych podczas wyborów lokalnych
httpwww.nettg.pltmpimages2012-01max-800x6001327659455-komisja-europejska-flagi.jpg

Turcja: Obecność obserwatorów unijnych podczas wyborów lokalnych

18 członków Parlamentu Europejskiego kierowanego przez liberalną, holenderską europoseł Marietje Schaake, wysłało list do Catherine Ashton, Wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz Europejskiego komisarza do spraw rozszerzenia, Stefana Füle’a, w którym zwrócono się z prośbą o ustanowienie misji obserwacyjnej w Turcji w związku ze zbliżającymi się wyborami lokalnymi. List podkreślił obecne „problemy strukturalne” w tym kraju, które powróciły w ostatnich miesiącach w odniesieniu do rządów prawa, podziału władzy i poszanowania podstawowych praw człowieka.

 Biorąc pod uwagę obecny kryzys, ten krok jest nie tylko ważny, ale i konieczny. Niedawno turecki rząd wprowadził szereg ustaw. Dalej „duszona jest w tym kraju wolność słowa”, a każda forma krytyki partii rządzącej jest tłumiona. UE musi dążyć do wolnych i uczciwych wyborów jako warunek demokracji tureckiej”, powiedziała Schaake. Opisując obecne napięcie w Turcji jako „bezprecedensowy kryzys,” dodała: „W świetle ostatnich wydarzeń, czujemy, że utworzenie misji obserwacyjnej będzie nie tylko ważne, ale szczerze mówiąc, konieczne. Wybory lokalne mają potencjał przyczyniania się do powstrzymania negatywnych zdarzeń łamiących podstawowe prawa, ale tylko wtedy, kiedy będą uznane za wolne i uczciwe. Tymczasem brak wolności prasy, głęboka polaryzacja i dodatkowo wysoki próg wyborczy, podkreślają potrzebę reform w celu stworzenia bardziej demokratycznego i legalnego środowiska i naprawy państwa prawa. Turecki rząd powinien jak najszybciej wysłać oficjalne zaproszenie do przedstawicieli UE.”

A jak na te słowa zareagował turecki premier? Odpowiedział jednym zdaniem: „Mogą przyjść”. Premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że misja obserwacyjna Unii Europejskiej w Turcji jest możliwa. Według raportu NTVMSNBC polityk skwitował całą sprawę w ten sposób: „Jeśli chcą, mogą przybyć do naszego kraju. Nie ma przeszkód”.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE