Home / Społeczeństwo / Turcja: Obraz ubezpieczony na sumę 10 mln USD

Turcja: Obraz ubezpieczony na sumę 10 mln USD

Środowisko artystyczne w Turcji oczekuje na nowy rekord. Przyczyną tej sytuacji jest licytacja obrazu zatytułowanego „Huzur” [Błogostan – przyp. red.], którego twórcą jest Osman Hamdi Bey, jeden z najwspanialszych malarzy czasów osmańskich. Obraz ten, zaliczany jest do piątki najcenniejszych arcydzieł i obecnie znajduje się w posiadaniu rodziny İsmaila Cema, polityka oraz artysty, zostanie sprzedany 27 listopada br. Firma Antik A.Ş. z trzydziestoletnią tradycją wystawi obraz na aukcji publicznej, która odbędzie się w hotelu Swissotel w Stambule.
Aukcja obrazu Osmana Hamdi Beya powstałego w 1904 roku rozpocznie się z ceną wywoławczą 9 mln USD. „Huzur”, który kandyduje do uzyskania miana najcenniejszego obrazu w historii tureckiej sztuki, został ubezpieczony na niebagatelną sumę 10 mln USD. Spodziewane jest bardzo duże zainteresowanie obrazem ze strony wielu kolekcjonerów dzieł sztuki oraz muzeów, którzy podbiją cenę obrazu przedstawiającego dwie kobiety.
Obraz posiada ogromne znaczenie w życiu prywatnym malarza. Arcydzieło, którego rozmiary wynoszą 110×70 cm, odzwierciedla błogostan w życiu samego twórcy.
Po ponad stu latach arcydzieło, które do tej pory było wystawione w Resim ve Heykel Müzesi w Stambule, zostanie wystawione na sprzedaż.

Tekst: milliyet.com.tr, tłum. i red. Monika Obojska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE