Home / Społeczeństwo / Turcja: Odeszła gwiazda muzyki pop o niezapomnianym głosie

Turcja: Odeszła gwiazda muzyki pop o niezapomnianym głosie

Na skutek przewlekłej niewydolności oddechowej, 20 kwietnia 2012 roku w szpitalu w Stambule zmarła Ayten Alpman, gwiazda tureckiej muzyki pop o niezapomnianym głosie. 82-letnia Alpman znana była głównie dzięki swojemu przebojowi  „Bir Başkadır Benim Memleketim”, który ukazał się  1974 roku.

Urodzona w 1930 roku w Stambule, po ukończeniu szkoły średniej zaczęła pracować jak wokalistka, solistka w Radio Stambuł. Pierwszym utworem jaki zaśpiewała na antenie był  „You Are Always in My Heart”. Natomiast jej pierwszy występ na scenie odbył się w kasynie Taksim Belediye Gazinosu, po czym kontynuowała swoja karierę jak wokalistka jazzowa.

Alpman po raz ostatni wystąpiła publicznie w 1990 roku, pięć lat później przeszła operacją strun głosowych. W 1999 roku ukazał się album zawierający wszystkie jej dotychczasowe największe przeboje.

W związku z informacją o śmierci piosenkarki premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan wydał oświadczenie, w którym powiedział, że piosenki Alpman zostaną w pamięci na zawsze.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE