Home / Kultura / Turcja: Ostatni tydzień polsko-tureckiej wystawy w Muzeum Sakıp Sabancı
Wystawa - muze.sabanciuniv.edu

Turcja: Ostatni tydzień polsko-tureckiej wystawy w Muzeum Sakıp Sabancı

Już tylko tydzień pozostał dla tych, którzy chcą zobaczyć efekt współpracy stambulskiego Muzeum Sakıp Sabancı  i Muzeum Narodowego w Warszawie. Ponad trzysta obiektów prezentowanych na wystawie „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich” pochodzi z aż 34 placówek z całej Polski. Są wśród nich muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archidiecezjalne i diecezjalne, kościoły i klasztory, biblioteki oraz zbiory prywatne. Obok eksponatów z Polski zobaczymy obiekty z Muzeum Topkapı, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule oraz Muzeum Sadberk Hanım.

To wspaniała okazja, by przyjrzeć się wielowiekowym relacjom polsko-tureckim na kilku płaszczyznach: historycznej, dyplomatycznej, handlowej oraz kulturalnej. Najważniejsze wydarzenia historyczne przybliżają zwiedzającym oryginalne tureckie dokumenty, mapy, druki i rękopisy. Na uwagę zasługują osmańskie namioty, broń oraz inne artefakty porzucone po klęsce armii tureckiej pod Wiedniem w 1683 roku, a które stanowią przedmiot szczególnego podziwu w nowożytnej Europie. Zwiedzający mogą z bliska zobaczyć przykłady towarów, którymi handlowano w epoce Jagiellonów, kiedy kontakty polityczne między Polską a Turcją były bardzo intensywne. Na wystawie jest też część poświęcona Polakom, którzy zapisali się w życiu politycznym i kulturalnym Turcji.

7 marca 2014 r. w otwarciu wystawy wzięli udział prezydenci obu krajów  – Bronisław Komorowski i Abdullah Gül. Natomiast zamknięciu wystawy 15 czerwca towarzyszyć będzie koncert „Chopin nad Bosforem” w wykonaniu dwójki młodych pianistów – Łukasza Chrzęszczyka, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz młodziutkiej i uzdolnionej Ceren Su Şahin.

Opracowała: Hanna Toboła

Źródła: http://muze.sabanciuniv.edu/, http://turkiye.culture.pl/

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE