Już tylko tydzień pozostał dla tych, którzy chcą zobaczyć efekt współpracy stambulskiego Muzeum Sakıp Sabancı i Muzeum Narodowego w Warszawie. Ponad trzysta obiektów prezentowanych na wystawie „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich” pochodzi z aż 34 placówek z całej Polski. Są wśród nich muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archidiecezjalne i diecezjalne, kościoły i klasztory, biblioteki oraz zbiory prywatne. Obok eksponatów z Polski zobaczymy obiekty z Muzeum Topkapı, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule oraz Muzeum Sadberk Hanım.
To wspaniała okazja, by przyjrzeć się wielowiekowym relacjom polsko-tureckim na kilku płaszczyznach: historycznej, dyplomatycznej, handlowej oraz kulturalnej. Najważniejsze wydarzenia historyczne przybliżają zwiedzającym oryginalne tureckie dokumenty, mapy, druki i rękopisy. Na uwagę zasługują osmańskie namioty, broń oraz inne artefakty porzucone po klęsce armii tureckiej pod Wiedniem w 1683 roku, a które stanowią przedmiot szczególnego podziwu w nowożytnej Europie. Zwiedzający mogą z bliska zobaczyć przykłady towarów, którymi handlowano w epoce Jagiellonów, kiedy kontakty polityczne między Polską a Turcją były bardzo intensywne. Na wystawie jest też część poświęcona Polakom, którzy zapisali się w życiu politycznym i kulturalnym Turcji.
7 marca 2014 r. w otwarciu wystawy wzięli udział prezydenci obu krajów – Bronisław Komorowski i Abdullah Gül. Natomiast zamknięciu wystawy 15 czerwca towarzyszyć będzie koncert „Chopin nad Bosforem” w wykonaniu dwójki młodych pianistów – Łukasza Chrzęszczyka, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz młodziutkiej i uzdolnionej Ceren Su Şahin.
Opracowała: Hanna Toboła
Źródła: http://muze.sabanciuniv.edu/, http://turkiye.culture.pl/