Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Otwarcie metra na linii Kartal-Kadıköy

Turcja: Otwarcie metra na linii Kartal-Kadıköy

W poniedziałek 17 września o godzinie 15.30 na placu Kadıköy po azjatyckiej stronie Stambułu odbyło się oficjalne otwarcie metra na linii Kartal-Kadıköy. W wydarzeniu uczestniczył premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan.

Budowa metra na tej linii to dotąd najpoważniejsze przedsięwzięcie w historii stambulskiego metra. Jest to 22-kilometrowa trasa, na którą składa się 16 stacji. Jej uruchomienie pozwoli na skrócenie czasu podróży Kartal-Kadıköy do 32 minut. W ciągu dnia będzie mogło z niej korzystać nawet 700 tysięcy osób.

Połączenie Kartal-Kadıköy jest jednym z elementów składowych w strategii odkorkowania miasta za pomocą transportu podziemnego. Urząd miasta wydał na metro około 10 miliardów lir tureckich. W zeszłym miesiącu udało się postawić fundamenty pod metro Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe. Trwa budowa mostu na potrzeby metra Taksim-Yenikapı. Połączenie Başakşehir-Bağcılar-Yenikapı jest już w ostatniej fazie budowy.

Celem funkcjonalności metra na 2014 rok jest przewóz 50 milionów podróżnych odcinkami składającymi się w sumie na 230-kilometrową trasę. Według aktualnych założeń już w 2016 roku metro będzie w stanie przetransportować do 7 milionów podróżnych dziennie. Jeżeli plan się powiedzie, będzie to miało ogromny wpływ na komfort przemieszczania się publicznymi środkami transportu w Stambule, najludniejszym mieście Turcji.

 

Źródło: hurriyet.de, haberturk.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE