Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Pentagon zatwierdza pociski Patriot

Turcja: Pentagon zatwierdza pociski Patriot

Leon Panetta, sekretarz obrony USA, złożył niespodziewaną wizytę wojskom USA w bazie lotniczej w İncirlik w Adanie, w zeszły poniedziałek 10 grudnia, po tym jak Waszyngton zezwolił na wysyłkę dwóch baterii Patriot i 400 oddziałów wojsk do Turcji, w celu wsparcia sojusznika NATO w obliczu ewentualnego zagrożenia ze strony Syrii.

Niemcy i Holandia zgodziły się wysłać dwie baterie Patriot, po tym jak 30 listopada NATO zatwierdziło turecki wniosek o systemy antyrakietowe na granicy z Syrią. Panetta podpisał nakaz ich wdrożenia na trasie do Turcji z Afganistanu, który do obsługi dwóch baterii wymaga 400 amerykańskich żołnierzy, w nieznanych miejscach w Turcji – powiedział w piątek sekretarz prasowy Pentagonu – George Little. Dodał, że Turcja może potrzebować Patriotów, które są zdolne do zestrzelenia krótszym zasięgu rakiet balistycznych oraz samolotów.

Niemiecki parlament dyskutował od środy na temat decyzji rządu związanej z wysłaniem pocisków do Turcji, a w piątek przegłosował rozmieszczenie rakiet (461 głosów za, a 86 przeciw). Mandat umożliwia Niemcom rozmieszczenie maksymalnie 400 oddziałów do stycznia 2014 roku.  System rakiet Patriot powinien zacząć działać w najbliższych tygodniach. Premier Holandii, Mark Rutte, oznajmił w czwartek, że Holandia, Niemcy i USA są w ścisłej współpracy z Turcją, aby zapewnić jak najszybszą realizację planu. Mimo to, przewiduje się, że przed końcem stycznia na pewno nie zaczną działać.

W marcu 2011 roku Syria rozpoczęła ostrzeliwanie terytorium Turcji. Pięciu Turków zginęło, gdy zaprawa bomba wystrzelona z Syrii wylądowała na tureckiej granicy (październik 2011). Turcja potępiła syryjski reżim prezydenta Baszara al-Assada, wsparła opozycjonistów próbujących go obalić oraz udzieliła schronienia syryjskim uchodźcom. Obecnie, Ankara jest szczególnie zaniepokojona, że Assad może być na tyle zdesperowany, że zdecyduje się na użycie broni chemicznej.

Panetta zatwierdził rozmieszczenie pocisków, dodając, że USA może pomóc w ten sposób Turcji, ponieważ pociski są nie tylko rodzajem obrony przeciwrakietowej, ale również mogą bardzo dobrze uporać się z zagrożeniami pochodzącymi z Syrii. Uważa, że  reżim syryjski skupia się na walce, aby utrzymać władzę i póki co nie trzeba obawiać się ataku na Turcję.

Zapytany przez członka Sił Powietrznych, co zrobi Waszyngton, jeśli Syria użyje chemicznej lub biologicznej broni przeciwko opozycji, Panetta powiedział, że nie może zdradzać szczegółów opinii publicznej, ale dodał, że opracowano plany, które dają prezydentowi Barackowi Obamie zestaw możliwości w takim przypadku. Szef Pentagonu nie powiedział jak szybko dwie baterie Patriot znajdą się w Turcji i jak długo mogą one zostać.

Wcześniej, w tym tygodniu w Berlinie, niemiecki wiceminister spraw zagranicznych, Michael Link, powiedział, że obecne plany wymagają wskazania terenów rakietowych do stacjonowania  w Kahramanmaraş, około 100 km na północ od granicy Turcji z Syrią. NATO rozmieści oddzielnie swój sprzęt lotniczego systemu ostrzegania i kontroli (AWACS, Airborne Warning and Control System) w celu ćwiczeń w tym miesiącu. Ćwiczenia nie są związane z rozmieszczeniem Patriotów. Lotnictwo, które może wykryć naziemne pociski, będzie sprawować dowództwo i kontrolę procedury, jak również sprawdzić łączność z NATO, turecką komunikację i wymianę danych.

Turcja jest członkiem NATO od początku 1950 roku. Jej obrona przeciwlotnicza składają się głównie z rapiera krótkiego zasięgu i systemu stingera oraz amerykańskich, niskich pocisków rakietowych. Ankara chce pozyskać rakiety o dużym zasięgu, aby zastąpić system, jeszcze zimnowojenny, nowym sprzętem.

NATO podkreśla, że rozmieszczenie Patriotów służy wyłącznie celom obronnym i nie ma zamiaru ustanowienia strefy zakazu lotów nad częścią terytorium Syrii. Pociski mają zostać zaprogramowane w taki sposób, że będą one tylko przechwytywać syryjskie rakiety na przejściach na terytorium Turcji, co oznacza, że nie będzie ich można wystrzelić na terytorium Syrii w celach prewencyjnych. Urzędnicy niemieccy również jasno podkreślili, że wdrożenie Ptariotów nie stanowi ustanowienia lub monitorowania zakazu lotów nad strefą terytorium Syrii lub innego etapu ofensywy.

Źródło: www.todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE