Home / Społeczeństwo / Turcja: Perfekcyjny koncert Zespołu Tańca Ludowego „HOY-TUR”

Turcja: Perfekcyjny koncert Zespołu Tańca Ludowego „HOY-TUR”

Zespół Tańca Ludowego „HOY-TUR”, odnoszący sukcesy nie tylko w Turcji, ale również i na świecie, wystąpił w dniu 17 czerwca 2012 roku na deskach Sali Kongresowej w Ankarze (ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı). W koncercie zatytułowanym RENKLER (kolory) swoje umiejętności taneczne zaprezentowali wszyscy tancerze Zespołu liczącego 303 osoby w każdym przedziale wiekowym.

Podczas półtoragodzinnego występu, który został zorganizowany na zakończenia sezonu artystycznego, tancerze zaprezentowali dwanaście układów tanecznych z niemalże całej Turcji: Çayda Çıra, Siirt, Anadolu Potpori, Adıyaman, Antalya, Gaziantep, Artvin, Yıldız Potpori, Trabzon, Van oraz Renkler Potpori. W repertuarze Zespołu znalazł się również jeden taniec pochodzący z Macedonii o nazwie Üsküp.

Działający w Ankarze od 42 lat Zespół powstał z inicjatywy pięciu studentów, którzy w 1970 roku postanowili utworzyć grupę prezentującą tureckie tańce ludowe. Do tej pory Zespół wziął udział w ponad 40 festiwalach i dał ponad 1 tys. koncertów w Turcji i na świecie: Niemcy, Grecja, Włochy, Węgry, Republika Cypru Północnego, Polska, Francja, Holandia, Austria, Hiszpania, Monako, Dania, Azerbejdżan, Chiny, Japonia, Australia, Singapur oraz Stany Zjednoczone.

Ciężka praca oraz profesjonalizm tancerzy „HOY-TUR” został wielokrotnie doceniony czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół 5-krotnie stawał na podium światowym zajmując I miejsce oraz 9-krotnie był najlepszym zespołem w Turcji.

Obecnie dyrektorem artystycznym oraz choreografem Zespołu jest Kadri Ergen, który po ostatnim popisowym koncercie może być w pełni dumny ze swoich tancerzy, w pełni zasłużenie nagrodzonych przez widownię gromkimi brawami oraz owacją na stojąco.

 

Źródło: cankaya.bel.tr

About Monika Obojska

KOMENTARZE