Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Pfizer otwiera lokalną fabrykę szczepionek

Turcja: Pfizer otwiera lokalną fabrykę szczepionek

Światowy gigant farmaceutyczny Pfizer wybrał Turcję na miejsce otwarcia swojej trzeciej fabryki, produkującej sprzężone szczepionki przeciw pneumokokom. Zakład powstał na obrzeżach Stambułu, w dzielnicy Kurtköy. Dwa pozostałe funkcjonują w USA i Irlandii.

Zakład będzie produkował 75 mln dawek rocznie. Inwestycja pozwoli Turcji na samowystarczalność w tego rodzaju szczepionki, która jest jednym z celów narodowego programu Ministerstwa Zdrowia.

Pfizer współpracował wcześniej z Mefar İlaç, jednostką zależną grupy  BirgiMefar, w zakresie produkcji szczepionki przeciw pneumokokom. Stosuje się ją głównie w zakażeniach takich jak zapalenie płuc i ucha środkowego, wywołanych przez bakterie pneumokokowe.

Pierwsza krajowa produkcja planowana jest na tureckim rynku już w tym roku.

Źródło: sehriistanbul.com.tr, sondakika.com

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE