Home / Społeczeństwo / Turcja: Pierwsza islamska wersja portalu Facebook zawiera jedynie dozwolone dla muzułmanów treści „halal”

Turcja: Pierwsza islamska wersja portalu Facebook zawiera jedynie dozwolone dla muzułmanów treści „halal”

Pierwszy ogólnoświatowy islamski portal społecznościowy „Salamworld” z siedzibą w Stambule stawia sobie za cel pozyskanie 50 mln użytkowników w ciągu 5 lat. „Salamworld” pozbawiony jest zakazanych dla muzułmanów treści zwanych „haram” obecnych na stronach internetowych zachodnich sieci. Na portalu będą dostępne wyłącznie treści dozwolone określane jako „halal”.

Zawartość innych portali społecznościowych nie jest do końca bezpieczna oraz przepełniona treściami haram. Nie chcemy aby nasza młodzież przyswajała sobie te wszystkie idee, które do tej pory były dla nich obce. (…) i tak na przykład, niektóre teledyski Madonny są haram – oświadczył jeden z właścicieli „Salamworld”, muzułmański biznesmen z Syberii  Abdulvahed Niyazov.

Grupa rosyjskich i tureckich inwestorów przeznaczyła dziesiątki milionów dolarów na powstanie i rozwój strony, która ma być islamską wersją portalu Facebook. Na główną siedzibę projektu został wybrany Stambuł, natomiast pozostałe oddziały powstaną w Kairze, Moskwie oraz innych miastach.

To jest most pomiędzy cywilizacjami oraz jedno z największych miast kulturowych islamskiego świata  – powiedział Niyazov uzasadniając wybór Stambułu na główną siedzibę „Salamworld”.

Inny powód, dla którego to właśnie w Turcji jest nasza główna siedziba, to nowoczesny islamski rząd, który wdrąża nowe prądy islamskiego świata – dodał Niyazov.

„Salamworld” zostanie wprowadzony do sieci internetowej latem 2012 roku i dostępny będzie w ośmiu językach.

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. Monika Obojska

About Monika Obojska