Home / Społeczeństwo / Turcja: Pierwsza od lat zgoda na budowę nowego kościoła
church

Turcja: Pierwsza od lat zgoda na budowę nowego kościoła

Władze Turcji wydały pierwszą od 1923 roku zgodę na budowę nowego kościoła. Będzie on należał do syryjskich chrześcijan i zostanie wzniesiony w Yeşilköy, w części Stambułu nieopodal lotniska im. Atatürka, w której są już świątynie katolickie oraz prawosławne.

Decyzja została oznajmiona w piątek, 2 stycznia, podczas spotkania premiera Ahmeta Davutoğlu z przedstawicielami mniejszości religijnych w Turcji. Choć teren pod budowę świątyni przeznaczy państwo, to mniejszość syryjska sfinansuje jej budowę z własnych datków. Koszty wg Agencji Anadolu wyniosą ok. 1,5 mln dolarów. Budynek będzie trzypiętrowy, a dodatkowo zaplanowane zostały trzy poziomy podziemne, z których dwa zostaną przeznaczone na parking.

Decyzja tureckiego rządu jest komentowana przez  media niemal na całym świecie. Do tej pory władze Turcji udzielały zgody jedynie na renowację istniejących już budynków, w których osoby innej wiary niż muzułmańska, mogły odprawiać nabożeństwa.

Wszyscy są równymi i pełnoprawnymi obywatelami Republiki Turcji – powiedział do obecnych na spotkaniu gości premier Davutoğlu. Słów tych nie ominęła krytyka  m.in. ze względu na fakt, że przedstawiciele mniejszości religijnych napotykają na trudności w uzyskiwaniu pozwolenia na pracę, czy staraniu się o paszport. Pojawiają się też głosy, że ta decyzja partii rządzącej jest odpowiedzią na napływających z ogarniętej wojną Syrii uchodźców i słowa papieża Franciszka, który podczas swej wizyty w listopadzie ubiegłego roku pochwalił Turcję za przyjęcie tylu osób znajdujących się w dramatycznej sytuacji i zaapelował o współpracę między muzułmanami i chrześcijanami.

Turcja to oficjalnie kraj świecki, w którym żyje 99 proc. muzułmanów. Szacuje się, że wśród prawie 80 mln obywateli Turcji jest ok. 100 tys. chrześcijan. Syryjskich chrześcijan jest z kolei ok. 25 tys., z czego większość mieszka w Stambule. Jest to jedno z najstarszych wyznań chrześcijańskich, którego obrządek odbywa się w języku zbliżonym do aramejskiego.

Źródła: dw.de, hurriyetdailynews.com, bbc.com, dailysabah.com, jpost.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE