Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Plany przejęcia fabryk włókienniczych w Wietnamie

Turcja: Plany przejęcia fabryk włókienniczych w Wietnamie

Wietnam, jeden z najszybciej rozwijających się krajów na Dalekim Wschodzie, przyciąga inwestorów swoim stabilnym wzrostem. Jest jednym z lepiej rozwijających się krajów w Azji w ciągu ostatnich lat. Co więcej, jest potencjalnym celem inwestycyjnym dla Turcji, która może zdecydować się ulokować pieniądze w stojące tam bezczynnie fabryki włókiennicze.

Wietnam zawdzięcza intensywny rozwój reformie ekonomicznej Doi Moi. Jest to pakiet gospodarczy z 1960 roku, który postał po wojnie z USA. W ciągu ostatnich 6 lat podwoił PKB tego państwa. Jednak, pomimo tak dobrego wyniku, Wietnam nadal nie osiągnął pożądanego poziomu wzrostu w innych częściach gospodarki, zwłaszcza w produkcji żywności, maszynach, budownictwie i wyrobach tekstylnych.

Turecki Zarząd Zagranicznych Stosunków Gospodarczych (Foreign Economic Relations Board) z przewodniczącym Rady, Necati Abacıoğlu, stwierdził, że Wietnam ze swoim świetnym rynkiem ma ogromny potencjał. Abacıoğlu odwiedził kraj kilka tygodni temu w celu przeprowadzenia negocjacji. Oświadczył, że opracował projekt przewidujący, że bezczynne fabryki włókiennicze można wykorzystać i ustanowić tam bezpośrednio tureckie fabryki. Może to być dokonane przez Turcję samodzielnie dzięki wietnamskim partnerom lub poprzez bezpośrednią sprzedaż fabryk. W Wietnamie istnieje luka w tej dziedzinie, a Koreańczycy i Japończycy przejmują w tej chwili kraj. Dlatego Turcja mogłaby skorzystać z takiej inwestycji – stwierdził Abacıoğlu. Wietnamskie władze również przychylają się do tego projektu.

Stwierdzając, że Wietnamczycy zazwyczaj pozytywnie podchodzą do Turcji, a ich wola współpracy wzrasta, Abacıoğlu uznał, że należy ingerować w ich rynek i że istnieje możliwość rozszerzenia wpływów również w budownictwie. Tureckie Stowarzyszenie Kontrahentów powinno się tam udać i przeprowadzić badania. Jednak tureccy wykonawcy przywykli już do rosyjskiego rynku i w tej dziedzinie nie chcą szukać nowych rynków. Z drugiej strony, wykonanie kroku w kierunku Dalekiego Wschodu, mogłoby spowodować, że Laos, Kambodża, Tajlandia i Birma, otworzyłyby również swoje drzwi,  podobnie jak Wietnam, dla Turcji – uważa Abacıoğlu. W tych krajach, zarówno rządy, jak i Bank Światowy gromadzą pieniądze na drogi, porty, koleje i linie lotnicze. Istnieje również duży potencjał w turystyce i usługach w Wietnamie, a także w innych obszarach, co należałoby wykorzystać.

Biorąc pod uwagę rozwój stosunków handlowych z Wietnamem, turecki Zarząd Zagranicznych Stosunków Ekonomicznych (Foreign Economic Relations Board of Turkey) odgrywa ważną rolę. Przewodniczący turecko-wietnamskiej Rady Biznesu, Necati Abacıoğlu, działa mozolnie w celu rozwoju stosunków i jest gotów pomóc każdemu, chcącemu robić interesy z Wietnamem.

Oprócz badań Stosunków Zagranicznych Izby Gospodarczej w Turcji, podejmowane są inne kroki dotyczące działalności gospodarczej z Wietnamem. Izba Gospodarcza Gaziantep jest jedną z instytucji, które się tym zajmują. W ciągu ostatnich kilku tygodni odbyło się spotkanie dotyczące prezentacji Wietnamu i współpracy handlowej w celu wzmocnienia współpracy handlowej między Wietnamem i Gaziantep, oraz wprowadzenie tureckich biznesmenów do ekonomii i rynku wietnamskiego. Zostały przedstawione kwestie importu i eksportu oraz dwustronnych stosunków handlowych między dwoma państwami.

Wietnam jest strategicznie istotnym krajem, ze względu na swoje położenie – bliskość Chin- oraz porty na morzu otwartym. Jeżeli zaś chodzi o kuchnie, kraje te łączą ostre przyprawy i dlatego też Wietnam ma na szczególnej uwadze tureckie pistacje, a także pszenicę. Produkcja w Wietnamie opiera się też na ryżu, ale suche jedzenie mogłoby być eksportowane z Turcji do Wietnamu.

Żródło: portturkey.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE