Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Pochwały dla Turcji na szczycie grupy G-20

Turcja: Pochwały dla Turcji na szczycie grupy G-20

Na odbywającym się w stolicy Meksyku spotkaniu przedstawicieli 20 największych gospodarek świata doceniono postęp ekonomiczny Turcji, którą reprezentuje wicepremier ds. gospodarczych Ali Babacan, określony przez szefa Instytutu Finansów Międzynarodowych Charles Dallara mianem architekta obecnej sytuacji gospodarczej w swoim kraju.

Turcja była wielokrotnie podawana za pozytywny przykład w przemówieniu dotyczącym wskaźników meksykańskiej gospodarki, wygłoszonym przez Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Jose Angela Gurrię.

W wielu krajach podejmowanie decyzji politycznych stało się problemem, oświadczył Babacan, dokonując na szczycie grupy G-20 oceny kryzysu ekonomicznego w krajach europejskich. Pilnie potrzebne są zarówno reformy strukturalne, jak i konsolidacja finansowa, gdyż jego zdaniem tylko dzięki tym zmianom możliwe będzie odzyskanie równowagi gospodarczej na świecie. Nie można również dopuścić żadnego kraju do stanu upadłości. Unijne normy, zasady i ideały są prawidłowe, jednak wszystkie kraje, które posiadają wspólną walutę, prowadzą odmienną politykę pieniężną, stwierdził wicepremier Turcji odnosząc się do kwestii strefy euro. Turecka gospodarka swoją dobrą sytuację ekonomiczną zawdzięcza dzięki wykazaniu, iż kombinacja reform, islamu, demokracji i sekularyzmu może stanowić jedność. W rządowych planach do 2014 r. jest m.in. zmniejszenie zadłużenia do 32 proc. dochodu narodowego i zniwelowanie różnic dochodów w Turcji.

 

Źródło: zaman.com.tr, hurriyet.com.tr

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE