Home / Społeczeństwo / Turcja: Poczuć się jak sułtan(ka)…

Turcja: Poczuć się jak sułtan(ka)…

Po trwających 3,5 roku pracach renowacyjnych za 20 milionów dolarów w maju tego roku otwarto ponownie Haseki Hürrem Sultan Hamamı w Istanbule, czyli łaźnię turecką sułtanki Hürrem  [znanej w Polsce jako Roksolana]. Obiekt wybudowano w połowie XVI w. na zlecenie Sulejmana Wspaniałego [sułtan w latach 1520-1566] według projektu najsłynniejszego osmańskiego architekta Sinana.
Początkowo gośćmi nowo otwartego hamamu byli głównie turyści z zagranicy, jednak teraz coraz częściej pojawiają się klienci tureccy. Niewątpliwie do wzrostu zainteresowania Haseki Hürrem Sultan Hamamı przyczyniła się emisja w tureckiej telewizji serialu „Muhteşem Yüzyıl” [„Wspaniały wiek” – przyp. red.] opowiadającego o czasach sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Roksolany.
Hamam oferuje atrakcje dla panny młodej i pana młodego, a także dysponuje specjalną ofertą na ceremonię obrzezania. Goście, ubrani w jedwabne szaty, oddają się zabiegom pielęgnacyjnym słuchając tradycyjnej tureckiej muzyki, delektując się specjałami tureckiej kuchni serwowanymi na pozłacanej zastawie oraz oglądają specjalnie przygotowane przedstawienia. Wszystko to ma sprawiać, by odwiedzjący to miejsce mogli poczuć się jak za najlepszych lat Imperium Osmańskiego.

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. A. R.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE