Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Podsumowanie sezonu turystycznego

Turcja: Podsumowanie sezonu turystycznego

Stowarzyszenie Hotelarzy Rejonu Śródziemnomorskiego (AKTOB) oraz Agencja Badań i Rozwoju (Ar-Ge) przygotowały raport dotyczący podsumowania 9 pierwszych miesięcy bieżącego roku pod względem dochodów w sektorze turystycznym. Raport informuje także, że spośród krajów w basenie Morza Śródziemnego największy wzrost dochodów w tym sektorze zanotował w tym czasie Egipt, a także dość wysoki Hiszpania, nieznaczny, na poziomie 0,5 % Turcja, a ujemny Grecja.

W tym roku w wymienionym sezonie do Turcji przybyło 25 milionów 756 tysięcy turystów. Rok temu liczba ta wynosiła 25 milionów 625 tysięcy osób.

Raport precyzuje, że w wymienionym okresie liczba turystów z Niemiec przybywających na wakacje do Turcji, w stosunku do roku poprzedniego, zwiększyła się o 5,7 %, turystów rosyjskich – o 3 %, a angielskich aż o 6 %. Znacznie zmniejszyła się liczba turystów z innych państw europejskich, tj. Francji, Austrii, Włoch, a także pozaeuropejskich, tj. Iranu i Syrii.

W podsumowaniu stwierdza się, że miniony sezon w Turcji przyniósł zwiększenie obrotów w branży turystycznej, ale inne kraje z rejonu śródziemnomorskiego zanotowały znaczniejsze wzrosty obrotów.

Źródła: cnnturk.com, haberler.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE