Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Podwyżki cen biletów lotniczych

Turcja: Podwyżki cen biletów lotniczych

Od 1 kwietnia 2012 roku Tureckie Linie Lotnicze (THY) wprowadziły podwyżkę cen biletów na realizowanych przez siebie kursach krajowych i zagranicznych. Podwyżka ta jest skutkiem wprowadzonych ostatnio wyższych opłat za prąd elektryczny i gaz ziemny.

Cena pojedynczego biletu w lotach krajowych wzrośnie średnio o 5-10 lir. Trudne do precyzyjnego określenia są wysokości podwyżek w cenach biletów w lotach zagranicznych. Zależą one od długości realizowanego lotu oraz zróżnicowanych opłat podatkowych wprowadzanych przez lotniska w innych krajach. Wedle zapowiedzi cena pojedynczego biletu THY w lotach zagranicznych wzrosłaby średnio o 7-10 euro.

Drożejące stopniowo w ostatnim czasie gaz i elektryczność podnoszą koszty paliwa lotniczego i obsługi maszyn. Konieczność podwyżek cen biletów oraz ich wysokość były powodem sporu w zarządzie THY. Prezes zarządu THY, Hamdi Topçu, sygnalizował nieodwołalną konieczność podwyżek biletów, podczas gdy dyrektor generalny spółki, Temel Kotil, uważał, że nowe destynacje lotów, zwiększające konkurencyjność THY na rynku lotniczych przewoźników europejskich, przyniosą firmie wystarczające zyski, nie powodując większych wydatków klientów. Ostatecznie zdecydowano się jednak na podwyżki cen biletów.

Źródło: cnnturk.com, ntvmsnbc.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE