Home / Społeczeństwo / Turcja: Podział kraju według kryterium poczucia dumy narodowej

Turcja: Podział kraju według kryterium poczucia dumy narodowej

Poczucie dumy narodowej obywateli Turcji wskazuje na ścisły związek z ich przynależnością regionalną, co zostało pokazane na przykładzie ostatnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet  Bahçeşehir w Stambule.

Środkowa Anatolia okazała się być regionem przodującym w badaniach z wynikiem prawie 85 proc. obywateli, z których każdy czuje się dumny z racji bycia Turkiem. Jako następny uplasował się region Morza Śródziemnego, gdzie ponad 80 proc. ankietowanych szczyci się swoim tureckim obywatelstwem. Kolejny wyniki 71 proc. przypadł w udziale regionowi Morza Marmara oraz Egejskiego, z wyjątkiem obszaru samych miast Stambułu oraz Izmiru, gdzie odpowiednio 78 proc. oraz 72 proc. ankietowanych jest dumnych ze swojego obywatelstwa. W regionie południowo-wschodniej Turcji, zamieszkanym przez największą liczbę ludności kurdyjskiej, odnotowano najniższy wynik wynoszący zaledwie 23 proc.

Badania, w których udział wzięło 2,205 tys. ankietowanych, przeprowadzone zostały w 64 miastach na obszarze całej Turcji na przełomie 2011/2012 roku.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE