Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Pokojowa postawa w kwestii syryjskiej i sudańskiej

Turcja: Pokojowa postawa w kwestii syryjskiej i sudańskiej

Turecki minister spraw zagranicznych wykluczył jakąkolwiek rolę prezydenta Syrii Baszara al-Assada w rządzie tymczasowym, który zostanie utworzony aby zakończyć trwające walki w tym kraju.

„Nadal uważamy, że każdy rząd tymczasowy w Syrii może funkcjonować prawidłowo. Obecnie odbywamy konsultacje na temat modelu transformacji, który odpowiadałby nowym okolicznościom” – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoğlu, 28 grudnia, podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem z Sudanu, Alim Kartim, który obywał wizytę w Ankarze. Ahmet Davutoğlu wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia konkretnych kroków w celu zainicjowania procesu, który bierze pod uwagę syryjskie realia, w celu zakończenia cierpień.

Ahmet Davutoğlu powiedział, że Turcja i Sudan zgodziły się w kwestii ustanowienia kanałów porozumienia między dwoma krajami w celu rozwiązania problemów między państwami afrykańskimi. Zdecydowano się na współpracę w celu podjęcia środków budowy zaufania i poprawy stosunków między Sudanem i Sudanem Południowym. Ahmet Davutoğlu podkreślił, że relacje Sudanu i Sudanu Południowego mają duże znaczenie dla Turcji, dodając, że jego południowo-sudański odpowiednik złożył wizytę w Ankarze w zeszłym miesiącu.

„Przywiązujemy wielką wagę do rozwoju stosunków między Sudanem i Sudanem Południowym opartych na silnych fundamentach. Turcja będzie dokładać starań w tym celu” – zakończył.

Karti ze swej strony powiedział, że Turcja może odegrać ważną rolę w poprawie stosunków między krajami afrykańskimi, dodając, że oba państwa mogą skorzystać z wkładu Turcji w ich gospodarkę.

Źródło: turkishweekly.net

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE