Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Poprawa relacji z Chinami w następstwie zmian chińskich przywódców?

Turcja: Poprawa relacji z Chinami w następstwie zmian chińskich przywódców?

Ostatnio tureckie relacje z Chinami, drugą co do wielkości gospodarką na świecie, wskazują na poprawę stosunków, poprzez zwiększenie wzajemnych relacji handlowych i intensyfikacji dialogu politycznego, ale los dwustronnych więzi między nimi może pozostać kruche z powodu nierozwiązanych kwestii politycznych.

Fundamenty dwustronnych więzi między Turcją i Chinami, u których ostatnio wprowadzono nowe przywództwo, zostały określone w czasie wizyty prezydenta Abdullaha Güla w Chinach w 2009 roku. Więzi te uległy dalszej poprawie w 2010 roku poprzez wzajemne wizyty, które pokazały determinację obu stron. Decyzje gospodarcze w tym zakresie również przyczyniły się do poprawy dwustronnej wymiany handlowej – obecnie Chiny są trzecim największym partnerem handlowym Turcji po Niemczech i Rosji.

Jednak stosunki polityczne i gospodarcze między nimi są nadal niestabilne i niezrównoważone. Turcja również ma duży deficyt w handlu z Chinami, który w chwili obecnej wydaje się nie do naprawienia. Aby zminimalizować deficyt, konieczne są dalsze wysiłki w celu pobudzenia współpracy gospodarczej i inwestycji.

Ważne inicjatywy gospodarcze Chin w Turcji to m.in. energetyczne projekty; umowy na realizację projektów, w tym budowę mostów i dróg, projekty górnicze, inwestycje w dziedzinie telekomunikacji oraz energii odnawialnej. Jednak nadal nie ma solidnych podstaw do zrównoważonej współpracy gospodarczej między dwoma krajami. Z drugiej strony rosnąca liczba chińskich turystów odwiedzających Turcję może wskazywać na oznakę pogłębiania stosunków w dziedzinie gospodarki.

Czas pokaże, czy cel premiera Recepa Tayyipa Erdoğana, tj. 50 miliardów dolarów obrotu handlowego w 2015 roku  i 100 miliardów dolarów do roku 2020 się spełni. Rozwój sytuacji w Turcji, Chinach i na arenie międzynarodowej pokazuje, że te cele są osiągalne pomimo niepowodzeń w 2011 ze względu na światowy kryzys gospodarczy. W rzeczywistości, jeśli determinacja polityczna zostanie zachowana, nie ma żadnych przeszkód do dalszej poprawy stosunków. Można powiedzieć, że nowy zespół w chińskiej administracji zna Turcję. Xi Jinping odwiedził Turcję jeszcze zanim został prezydentem, więc ma osobiste doświadczenia i informację na temat kraju. Premier Li Keqiang złoży swoją pierwszą wizytę w Turcji w tym roku. Li jest znana z silnego zainteresowania energią jądrową i kolejowymi projektami w Turcji. Można powiedzieć, że Turcja stanie się bardziej widoczna i ważna dla Chin w nowej erze. Gao Hucheng, który będzie służyć państwu chińskiemu jako minister handlu, wcześniej odwiedził Turcję w charakterze międzynarodowego negocjatora. Żadna istotna zmiana raczej nie nastąpi w chińskiej polityki regionalnej i międzynarodowej w najbliższej przyszłości. Z tego właśnie powodu turecko-chińskie stosunki polityczne pozostaną takie same. Nie będzie żadnych problemów w stosunkach politycznych, zważywszy, że oba kraje będą trzymać kluczowe stanowiska w polityce międzynarodowej i regionalnej.

Premier Erdoğan wskazuje na zainteresowanie Turcji w Szanghańskiej Organizacji Współpracy (SCO) pokazując, że istnieje potencjał dalszej poprawy w stosunkach dwustronnych między Turcją i Chinami. Inne uwagi Erdoğana są ​​również istotne, ponieważ są przejawem chęci Turcji do opracowania intensywnych stosunków z krajami regionu. Chiny i Turcja to dwa główne kraje, które mają coś do powiedzenia w kluczowych wydarzeniach w krajach takich, jak Iran i Syria. Dlatego uzasadnione jest twierdzenie, że oba kraje będą utrzymywać wspólne kanały łączności. Cały czas rozważają wspólne interesy w kryzysie regionalnym na Bliskim Wschodzie. Stosunki handlowe i gospodarcze stanowią podstawę relacji dwustronnych, które nasiliły się w obecności potencjalnej współpracy w dziedzinie kultury. Można powiedzieć, że stosunki turecko-chińskie poprawią się zarówno w regionie, jak i na arenie międzynarodowej.

Niestety deficyt handlowy nadal pozostaje ogromnym problemem. Poprzednia administracja chińska nie podjęła żadnych działań w celu jego rozwiązania. Podsumowując, można powiedzieć, że Turcja oczekuje nowych możliwości ze strony Chin w dziedzinie gospodarki i handlu, co ma na celu stać się fundamentem stosunków między dwoma krajami.

 

Źródło: todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE