Home / Bałkany / Czarnogóra / Turcja: Port w Czarnogórze częściowo kupiony przez turecką firmę
Port w Barze - hurriyet.com.tr

Turcja: Port w Czarnogórze częściowo kupiony przez turecką firmę

Turecki operator portowy Global Ports Holding, nabył 62 proc. akcji największego portu morskiego w Czarnogórze w miejscowości Bar za kwotę 30 mln EUR, choć kwota nie jest oficjalnie potwierdzona. Jest to zarazem jeden z najważniejszych portów morskich w byłej Jugosławii. Jednym z celów tureckiego inwestora było przyciągnięcie biznesu wycieczkowego, opierając się na potencjale turystycznym wybrzeża Czarnogóryi rozwoju portu jako bramy do południowej części półwyspu bałkańskiego i stworzenie alternatywy dla portów w Rijece i Koprze. Global Ports Holding będzie również dążyć do tego, by w Barze powstało główne centrum dystrybucji i logistyki w regionie Bałkanów.  Port w Barze jest położony najbliżej śródziemnomorskich szlaków morskich i posiada dobre połączenie kolejowe.

- Turecka firma przejęła pakiet kontrolny w porcie za granicą – poinformował w pisemnym oświadczeniu dyrektor generalny  Saygın Narin. Z prywatyzacji bardzo zadowoleni są przedstawiciele Czarnogóry i liczą, że turecki partner spełni ich oczekiwania, powiedział były minister gospodarki Branko Vujović. Dodał również, że podpisana umowa z Turcją zachęci także inne firmy do inwestowania za granicą. Podjęte działania mają też sprzyjać rozwojowi przemysłu w regionie.

Port będzie mógł teraz obsługiwać 40 tys. kontenerów. Pojemność portu może być zwiększona nawet do 1 mln kontenerów, powiedział Narin. Dodał, że firma planuje ponowne otwarcie portu w Barze dla Serbii, co zwiększy ruch. Firma planuje również budowę dużego centrum logistycznego, gdyż na terenie portu są duże i niezabudowane dotąd obszary.

Global Ports Holding nabył także 23 proc. akcji w porcie w Barcelonie u hiszpańskiego operatora Creuers del Port de Barcelona S.A. przez joint venture z Royal Caribbean Cruises. Port w Barcelonie jest największym w Europie i obsługuje ok. 1,8 mln pasażerów rocznie.

Źródło: hurriyet.com.tr, hurriyetdailynews.com, balkaninside.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE