Home / Kultura / Sztuki wizualne / Turcja: Portret zmarłych bez grosza przy duszy przyniósł majątek
portret sułtanki-aksam.com.tr

Turcja: Portret zmarłych bez grosza przy duszy przyniósł majątek

Obraz Matisse’a przedstawiający sułtankę Nermin został sprzedany na otwartej aukcji w Londynie za 57, 8 milionów tureckich lira.

Sprzedano portret sułtanki Nermin, urodzonej w 1923 r. w dynastii osmańskiej, w wykonaniu francuskiego rysownika Henri Matisse’a, jednego z najsłynniejszych twórców sztuki współczesnej. Obraz p.t. „Odaliska w czarnym fotelu” („Siyah Koltuktaki Cariye”) ukazujący lata młodości sułtanki Nermin spędzone w Nice, w południowej Francji, zakupiono za 15,8 milionów funtów szterlingów za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie. W zeszłym roku sprzedano go za 32,4 miliony lira w domu aukcyjnym Christie’s. Sułtanka, której prawdziwe imię to Nezahat Nermin Hamide Şefkat, otrzymała od rządu francuskiego obywatelstwo przeznaczone dla pozbawionych obywatelstwa na dokumencie, na którym napisano „Księżniczka Imperium Osmańskiego”. Ojciec księżniczki, Şehzade Şevket Efendi był synem sułtana Abdülaziza. Jego matka, Adile Hanımsultan, była dzieckiem sułtana Abdülhamida i sułtanki Naime. W marcu 1924 r. wraz z całą dynastią opuścili Turcję i razem przedostali się do Nice. W tamtym okresie poznali największego rysownika, Henri Matisse’a. W dzielnicy Cimiez, gdzie w posiadłości Matisse’a powstawało jego muzeum, rysownik został sąsiadem rodziny sułtanki Naime. Artysta, wpatrzony w postać młodej księżniczki, był w stanie przekonać ją na tysiąc sposobów do namalowania obrazu. I tak powstał słynny obraz. Sułtanka Nermin zmarła w 1999 r. w wieku 76 lat w szpitalu dla bezdomnych w wielkiej biedzie. Ostatnie 25 lat swojego życia spędziła w ślepocie przykuta do łóżka z powodu paraliżu.

85 milionów tureckich lira za Wielki Kanał

W tym samym domu aukcyjnym sprzedano 5 obrazów Claude’a Moneta. Słynne dzieło Moneta, „Wielki Kanał w Wenecji”wyróżniło się spośród tych pięciu obrazów, za które łącznie dano 200 milionów tureckich lira.

Źródło: aksam.com.tr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE