Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Poszukiwania złóż gazu łupkowego

Turcja: Poszukiwania złóż gazu łupkowego

Wartość tureckiego importu surowców energetycznych, przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego, każdego roku wynosi ponad 50 miliardów dolarów. Dlatego tak ważne dla Turcji jest znalezienie alternatywnych, własnych źródeł pozyskiwania energii. Od pewnego czasu na świecie rośnie popularność gazu łupkowego jako surowca energetycznego. Choć największe jego pokłady znajdują się w obu Amerykach, północnej Europie i Chinach, to według danych opublikowanych przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), na terenie Turcji także można wydobywać ten surowiec.

Prezes Tureckiego Stowarzyszenia Geologów Naftowych, İsmail Bahtiyar, uważa, że zasoby gazu łupkowego w Turcji wynoszą około 13 trylionów metrów sześciennych, z czego 1,8 jest do wykorzystania przemysłowego, co daje zapas energetyczny na około 40 lat. Nawet jeśli Turcja nie eksportowałaby tego gazu, to przynajmniej częściowo mogłaby zaspokoić własne potrzeby energetyczne. Turecka Korporacja Naftowa (TPAO) podpisała umowę o współpracy ze spółką paliwową ExxonMobil i koncernem Shell.

Specjalista Departamentu Poszukiwań TPAO, Atilla Aydemir, poinformował, że wciąż są prowadzone rozmowy z różnymi przedsiębiorstwami, specjalizującymi się w poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego. Wciąż wiele specjalistycznych firm może się jeszcze zgłaszać do przeprowadzenia badań terenowych.

Źródła: ntvmsnbc.com, ekoayrinti.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE