Home / Gospodarka / Turcja potrzebuje 700 mld USD
6. Büyükelçiler Konferansı

Turcja potrzebuje 700 mld USD

W celu zrealizowania planowanych do 2023 r. inwestycji infrastrukturalnych Turcji brakuje 700 mld USD. Rząd planuje wykorzystać ok. 200 mld USD z dzięki modelowi partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), poinformował wicepremier Ali Babacan.

Model PPP, który stał się głównym narzędziem rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w ciągu ostatnich 10 lat, okazał się bardzo skutecznym sposobem na finansowanie gigantycznych projektów. Przemawiając na konferencji „Poprawa Narzędzi Finansowania Infrastruktury dla Inwestorów”, która w czwartek odbyła się w Stambule, wicepremier Babacan podkreślił również, że model PPP stał się ważnym narzędziem zmniejszania potrzeb pożyczkowych państwa. Powinno się również wdrożyć nowe sposoby dla reorientacji inwestycji przedsiębiorstw prywatnych. Należy szukać nowych metod i bardziej zaangażować rynki kapitałowe, dodał Babacan.

- Efektywność w kraju wzrasta adekwatnie do zaangażowania sektora prywatnego w rozwój gospodarki, ponieważ sektor prywatny przyczynia się do jej wzrostu – powiedział wicepremier.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju w Turcji wynika, że w ciągu 20 lat od wejścia w życie ustawy ułatwiającej formę finansowania i rozliczania projektów inwestycyjnych BOT (Build, Operate and Transfer – buduj, eksploatuj, przekazuj), zostało podpisanych 167 umów na projekty o łącznej wartości 88 mld USD, w szczególności w sektorach energii i transportu.

Źródło: aksam.com.tr, emlakkulisi.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE