Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Powiązania z ISIL wzbudzają coraz większe podejrzenia
ISIL

Turcja: Powiązania z ISIL wzbudzają coraz większe podejrzenia

Bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) nadal osiągają kolejne zwycięstwa w całym kraju (Irak). W sąsiedniej Turcji rośnie zaniepokojenie wzrastającą potęgą ISIL, szczególnie w jej kurdyjskiej części, na południowym wschodzie, która graniczy z Irakiem i Syrią.

Diyarbakir, podobnie jak pozostałe kurdyjskie części kraju słyną z konserwatyzmu. Wielu Kurdów cechuje duża religijność. Ta religijność oraz dziesięciolecia zacofania gospodarczego i konfliktów wraz z walką o prawa mniejszości, pomogły uczynić ów region w podatny grunt dla rekrutacji do organizacji takich jak ISIL.

Młodzi Kurdowie

Według Muammera Akara, doradcy rady miasta Diyarbakir i prominentnego członka rządzącej partii AKP, już ponad tuzin młodych Kurdów z Turcji zginęło walcząc o ISIL w sąsiednim Iraku oraz Syrii. „Oprócz czynników lokalnych, cały Bliski Wschód, nie tylko Irak czy Syria, płaci cenę za lata rywalizacji religijnej między sunnicką Arabią Saudyjską i szyickim Iranem”, powiedział, dodając, że ISIL przyciąga coraz większą liczbę rekrutów. Arabia Saudyjska wydała sporą ilość pieniędzy w celu szerzenia sunnickiego islamu (chodzi dokładniej o wahabizm – radykalną, sunnicką odmianę islamu) i przeciwdziałania wpływom Iranu. Przez lata wielu młodych Kurdów przyciągała taka polityka, czyniąc ich coraz bardziej radykalnych i skorych do przemocy.

Akar uważa, że pogrzeby bojowników ISIL stały się potężnym narzędziem rekrutacji dla grupy islamskiej. Krytycy oskarżają rządzącą AKP, mającą ideologiczne korzenie w islamie, o przymykanie oka na działalność ISIL na granicy Turcji z Syrią z powodu partyjnej opozycji wobec reżimu syryjskiego. ISIL walczy z syryjskimi Kurdami, którzy zadeklarowali chęć utworzenia autonomicznego, świeckiego państwa na granicy z Turcją. Ankara obawia się, że mniejszość kurdyjska może wysunąć podobne żądania. Oskarżyła Syryjskich Kurdów o powiązania z PKK, która walczy z państwem tureckim o prawa tej mniejszości od dziesięcioleci.

Dwie godziny jazdy od Diyarbakir, w miejscowości Cizre, położonej w pobliżu tureckiej granicy z Syrią i Irakiem, zastępca burmistrza Kadir Konur, oskarża partię rządzącą o „wyjście poza milczące poparcie dla ISIL”. Konur powiedział, że zasoby ISIL pochodzą z Turcji, powołując się na liczne ciężarówki wyjeżdżające z Turcji i dostarczające materiały dla wojowników tej grupy terrorystycznej. Wielu mieszkańców Cizre podziela jego obawy, zwłaszcza w kontekście trudnej sytuacji syryjskich Kurdów po drugiej stronie granicy. „Jesteśmy bardzo pesymistycznie nastawieni do całej sytuacji z powodu ISIL i masakry jakiej dokonali w syryjskim Kurdystanie”, powiedział Konur.

Przypadkowy przechodzień zapytany przez VOA o opinię dotyczącą ISIL powiedział :„Zabijają kobiety i dzieci. Jest jasne, że wielu bojowników ISIL próbuje przekroczyć granicę z Turcją, a Partia AKP na to pozwala”.

Rosnące koszty

Podejrzenie zaangażowania tureckiego rządu w działalność ISIL została potwierdzona przez anonimowo wydane wideo ukazujące tureckich żołnierzy przechwytujących dwie tureckie ciężarówki rzekomo przewożące syryjską broń. Według tureckiego wywiadu, żołnierze brutalnie potraktowali kierowców ciężarówki. Zgodnie z oświadczeniem tureckiej prokuratury, ich ramiona zostały przesłane do radykalnych grup islamskich walczących w Syrii.

Rząd twierdzi, że ciężarówki niosły pomoc i zdecydowanie zaprzeczył wszelkim spekulacjom, wskazując, że ISIL została zakwalifikowana przez Ankarę do kategorii grup terrorystycznych. Jednak prokuratorom i żołnierzom przeszukującym ciężarówki postawiono zarzuty szpiegostwa.

Doradca rady miasta Diyarbakir, Muammer Akar, powiedział, że jego własna partia nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakiemu stawia czoła Turcja. „Ankara nie widzi zagrożenia, ponieważ ma do czynienia z wieloma innymi sprawami (np. wybory), ale my je dostrzegamy”, powiedział Akar. „To tylko kwestia czasu zanim ISIL obierze Turcję za kolejny cel, ponieważ bojownicy widzą nas jako kraj heretyków. Będą atakować nasze wielkie zachodnie miasta.”

Filmy ISIL ukierunkowane na młodzież turecką i kurdyjską nadal pojawiają się w Internecie, wzywając do przyłączenia się do dżihadu. Obserwatorzy coraz częściej pytają, czy – i kiedy – wojna mająca na celu utworzenie islamskiego państwa dotrze do Turcji.

Źródło: turkishnews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE