Home / Kultura / Festiwale / Turcja: Powrót Święta Sałaty
Źródło: varsayilan.com
Źródło: varsayilan.com

Turcja: Powrót Święta Sałaty

Stambulskie Święto Sałaty po kilku latach zostało reaktywowane. Impreza organizowana przez Fikir Sahibi Damaklar (turecka część międzynarodowej organizacji Slow Food) odbyła się 8 i 9 maja w ogrodach warzywnych Yedikule.  

Na początku XXI wieku powstał projekt utworzenia parku rekreacyjnego z kafejkami i sztuczną rzeką na terenie ogrodu warzywnego. Budowa będąc krok od rozpoczęcia w lipcu 2013 r. została wstrzymana przez brak regulacji prawnych. W listopadzie 2014 r. ponownie rozpoczęto przygotowania do realizacji projektu parku. Wówczas prezydent Stambułu Kadir Topbaş, dzięki aktywności organizacji pozarządowych odrzucił zmiany w planach rozbudowy i przekazał decyzję dotyczącą przyszłości ogrodów w ręce ekspertów”.

Będąc blisko utracenia miejskich użytków rolnych, które są tam od 1500 lat zamiast tracić nadzieję nie rezygnujmy i wzmocnijmy nasz sprzeciw –  nawołuje organizacja Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, która ponownie przywróciła Święto Sałaty. Ogrody Yedikule mają tak długą tradycję jak mury miejskie Bizancjum. Już źródła z VI w.n.e. wspominają o całej różnorodności uprawianych w tym miejscu jarzyn, a szczególną sławą cieszyły się zielone warzywa liściaste, zwłaszcza sałata. Od czasów osmańskich ogród należał kolejno do Armeńczyków, Greków, Bułgarów, Albańczyków, a od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku jest uprawiany przez migrantów z okolic Kastamonu z Wybrzeża Morza Czarnego. Zanim na teren ogrodów wjechały buldożery Alessandra Ricci, archeolog z Uniwersytetu Koç w Stambule zwracała uwagę, że ogrody powinny zostać chronione przez UNESCO tak jak otaczające je mury miejskie Bizancjum. Jest to niedocenione, wciąż żywe świadectwo czasów antycznych. W maju obchodzono Święto Sałaty by uczcić zbiory z ogrodów.

Reaktywacja festiwalu jest jednym z elementów rozwoju projektu rolnictwa miejskiego, który chce zachęcać ludzi do tworzenia własnych małych ogródków, zdrowszego i bardziej świadomego odżywiania. Program imprezy obejmuje rozdawanie sadzonek sałaty  wraz z nauką drogi rozwoju od nasiona do sadzonki oraz panele dyskusyjne poruszające historię i znaczenie kulturowe ogrodów Yedikule.

Poza ogrodem Yedikule w Stambule były uprawiane inne, już nie istniejące ogrody warzywne.

Źródła: grizine.comyesilist.comkulturistanbul.blogspot.com.tr

About Marta Puchłowska

Artystka, surowa weganka i wielbicielka dzikiej roślinności. Interesuje się ekologią i tradycyjną sztuką turecką.
KOMENTARZE