Home / Społeczeństwo / Turcja: Powstaje nowy kontrowersyjny meczet w Stambule
-

Turcja: Powstaje nowy kontrowersyjny meczet w Stambule

Na jednym z najwyższych wzgórz Stambułu kontynuowana jest praca nad kolejnym gigantycznym meczetem. Wzgórze Çamlıca ulokowane po azjatyckiej stronie to jedno z niewielu pozostałych zielonych miejsc w mieście.

Od początku projekt był kontrowersyjny i wzbudzał silną krytykę. Çamlıca Camii Külliyesi (kompleks meczetu Çamlıca) jest największym miejscem kultu zbudowanym od początku republiki w 1923 r. Wielkością konkuruje ze słynnymi meczetami epoki osmańskiej – Błękitnym Meczetem i meczetem Süleymaniye, najwspanialszymi świątyniami muzułmańskimi Stambułu.

Projekt jest określany ironicznie jako „zły żart”, a pomysłodawcom zarzuca się brak oryginalności. Koncepcja bardzo przypomina wnętrze Błękitnego Meczetu. Tak jak i inne największe meczety w Turcji posiada 6 minaretów, symbol tureckiego zwierzchnictwa nad światem islamskim w czasach Imperium Osmańskiego. Tylko przy Świętym Meczecie w Mekce (Al-Masjid al-Haram), najważniejszym miejscu świata islamskiego, wznosi się 7 minaretów.

Projekt dwóch architektek Bahar Mızrak i Hayriye Gül Totu liczony jest na 66,5 mln USD, zajmuje 30 tys. m kw. i ma pomieścić 35 tys. wiernych, o 7 tys. więcej niż dotychczasowy największy krajowy kompleks w Adanie.

Meczet z widokiem na Bosfor ma być przyjazny kobietom. Według Hatice Eser, tureckiej studentki większość meczetów w Turcji jest zorientowanych na mężczyzn i brakuje miejsc dogodnych dla kobiet. Tu ma być zastosowana „pozytywna dyskryminacja”. Poza oddzielną przestrzenią do ablucji będzie winda prowadząca do kobiecej części meczetu i pomieszczenie do opieki nad dzieckiem.

Cały kompleks ma mieć udogodnienia dla niepełnosprawnych, platformę dla zwiedzających i parking mieszczący 3 tys. 400 samochodów. W otoczeniu meczetu zaplanowano powstanie centrum kulturalnego, które ma mieścić galerię sztuki muzułmańskiej, muzeum, bibliotekę, salę konferencyjną mieszczącą 1 tys. osób i centrum rekreacyjno-sportowe.

Koniec budowy Çamlıca Camii Külliyesi szacuje się na styczeń 2016 roku.

Opracowała: Marta Puchłowska

Żródło: english.alarabiya.net

KOMENTARZE