Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Powstaną nowe porty lotnicze

Turcja: Powstaną nowe porty lotnicze

Dyrektor naczelny Państwowego Przedsiębiorstwa Portów Lotniczych w Turcji (DHMI) Orhan Birdal zapowiada realizację dużych inwestycji w całym kraju. W Stambule powstanie trzecie gigantyczne lotnisko z terminalem o przepustowości do 100 mln podróżnych. DHMI prowadzi również negocjacje z turecką armią na udostępnienie terenów pod-lotniskowych i pozwolenie na rozbudowanie płyty postojowo-peronowej przy lotnisku Atatürka w Stambule. W związku z nowymi planami terminal będzie mógł przyjmować więcej niż 50 samolotów na godzinę, przewiduje się również powstanie nowej wieży kontroli ruchu.
Lotnisko Atatürka jest największym portem lotniczym w Turcji, na drugim i trzecim miejscu pod względem odprawianych i przyjmowanych pasażerów znajdują się kolejno lotniska w Antalii i Sabiha Gökçen w Stambule.
Birdal podkreślił, że w 2011 r. całkowicie zakończono realizację projektu udoskonalania systemu kontroli radarowej i zarządzania ruchem lotniczym, co w ogromnym stopniu usprawniło pracę lotnisk. Na dalsze ulepszanie istniejącej infrastruktury lotniczej przeznaczono 235 mln USD. Międzynarodowy terminal w Milas, port lotniczy w Kars z terminalem krajowym i międzynarodowym oraz lotniska w miastach Ağrı, Adıyaman, Kastamonu, Bingöl, Iğdır przejmą obsługę pasażerów już w 2012 r.
W 2013 r. na połączenia lotnicze będą mogli liczyć mieszkańcy Şırnak, Cizre i Hakkari Yüksekova. Samolotem będzie można dolecieć do wszystkich większych miast Turcji.

Tekst i zdjęcie: ntvmsnbc.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE