Home / Społeczeństwo / Turcja: Pożar Uniwersytetu Galatasaray w Stambule

Turcja: Pożar Uniwersytetu Galatasaray w Stambule

Galatasaray.KiS.Turcja

Pożar Uniwersytetu Galatasaray w Stambule, który wybuchł 22 stycznia o godzinie 19.30 czasu lokalnego, spowodował duże szkody w jednym z budynków szkoły. Prawdopodobnie pożar rozpoczął się na trzecim piętrze w budynku głównym, gdzie zlokalizowane są gabinety profesorów wydziału.

Silny wiatr ułatwił rozprzestrzenienie się ognia na pozostałe piętra oraz jego górne partie, co w rezultacie spowodowało załamanie się dachu. Wszystkie znajdujące się w budynku osoby zostały natychmiast ewakuowane. Strażacy zmagający się z płomieniami zdołali zapanować nad sytuacją dopiero około godziny 23.00. Według sporządzonych raportów przyczyną pożaru było zwarcie instalacji, do jakiego doszło w gniazdku elektrycznym.

Siedzibą Uniwersytetu Galatasaray był historyczny budynek położony nad brzegiem Bosforu w dzielnicy Beşiktaş. Głównym materiałem budowlanym obiektu, który powstał w 1871 roku było drewno, co znacznie przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia. W bibliotece uniwersytetu, która położona była na drugim piętrze budynku znajdowało się około 6 tys. unikatowych egzemplarzy książek, które podarował szkole wybitny historyk İlber Ortaylı.

Uniwersytet Galatasaray powstał w 1992 roku na podstawie umowy z Francją. Jest to jedyny turecki uniwersytet, w którym językiem wykładowym jest francuski.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE